Nejpozději do dneška měli předsedové odborů nebo stávkových výborů nahlásit zaměstnavatelům, zda a v jakém počtu se škola do stávky zapojí. „K dnešnímu dni se z Táborska zaregistrovalo sedm škol,“ uvedl šéf oblastní rady odborového svazu Emil Nývlt.
„Vláda slibuje navýšení mezd pracovníků školství o jeden a půl procenta. To nepokryje ani inflaci,“ stěžuje si Nývlt, „jde nám hlavně o začínající učitele. Kdo z těch mladých půjde učit za nástupní plat čtrnáct tisíc čistého?“

V Plané uvaří

V Plané nad Lužnicí uzavřou v úterý celý provoz. Rodičům žáků z prvních až třetích tříd však škola nabízí vstřícnou ruku. „Zajistíme hlídání i stravování, a to i přesto, že se ke stávce přihlásila i vedoucí jídelny. Kuchařky ale zajistí oběd pro děti, které ve škole zůstanou,“ sdělil zástupce ředitele Bohuslav Hora.
„Zavíráme celou školu včetně družiny a stravovny,“ ohlásil na druhé straně ředitel ZŠ Husova Petr Zamrzla, „ stávky se účastní osmdesát sedm procent pedagogů a čtyřicet osm procent provozních zaměstnanců školy. Zbyde mi tu pět učitelů. V tomto počtu nejsem schopen zajistit pro žáky náhradní program.“ Mateřská škola Husova pojede bez omezení.
„Co si zase vymýšlejí? Vždyť mají peněz dost. K tomu prázdniny, na co si stěžují,“ rozhořčila se Jitka P. Doma jí v úterý zůstanou bez hlídání dva synové Jarda i Marek.
V Chýnově učitelé do stávky nepůjdou. „Nemáme odbory, stávkový výbor nevznikl a žádné aktivity z řad učitelů jsem nezaznamenala. Stávky v roce 2003 jsme se účastnili, ale žádný velký efekt se nedostavil, zhodnotila ředitelka základní školy Marie Hánová.

Špatný je systém

„Ve školství je peněz dost. Jen se potýkáme se špatným systémem rozdělování,“ míní ředitel táborského domu dětí a mládeže Josef Musil. Je přesvědčen, že by se měla posílit nenároková složka platu, aby měli zaměstnavatelé v ruce motivaci pro ty aktivnější. „To se ale stávkou nevyřeší. Myslím, že jen popudíme veřejnost,“ doplnil Musil.
Plánované stávce předcházely mírnější formy protestu. Letos v červnu podepsalo přes 60 tisíc učitelů petici. Když se odezvy nedočkali, nastoupila stávková pohotovost. Na ni zareagoval předseda vlády Mirek Topolánek ve smyslu, že přidávat do školství není třeba. Podle slov představitelů odborů jednání ztroskotala.