Bez odezvy veřejnosti nezůstala veřejná vystupování a politická prohlášení učitele dějepisu a zároveň prvního místopředsedy Aliance národních sil (ANS) Marka Adama. Ten se netají schvalováním ruské invaze na Ukrajinu.

Na redakci Deníku se obrátilo hned několik lidí včetně otce jednoho ze studentů soběslavského gymnázia. „To, co učitel dějepisu Marek Adam veřejně vyjadřuje, ve mně vyvolává otázky, jakým způsobem asi vyučuje své studenty moderní historii. Strana, jíž je místopředsedou, totiž ve svých prohlášeních nejenže odmítá českou účast v Evropské unii a NATO, ale dokonce podporuje Rusko a jeho takzvanou demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny,“ uvedl otec jednoho ze studentů a dodal, že tyto názory považuje přinejmenším za extrémní, ne-li dokonce extremistické. „Opravdu mám obavy z toho, co naše děti takový učitel vyučuje,“ říká.

Příprava k obraně státu je podle učitelů potřeba víc než kdy jindy.
OBRAZEM: Příprava k obraně státu je podle učitelů potřeba víc než kdy jindy

Ve svém prohlášení ze 24. února říká: „Odsuzujeme podlost většiny českých politiků, kteří apelují na Rusko, ale neřeknou ani slovo kritiky na adresu ukrajinských fašistických banderovců, štvavé válečné politiky USA a NATO vůči Rusku. Podporujeme snahy Ruska o demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny. Zvrácenou protiruskou politiku bohužel podporují i všichni ti, kteří schvalují nesmyslné a nebezpečné kroky naší vlády a prezidenta ČR proti Ruské federaci.“Byť se jedná o zcela marginální politickou stranu, která například v posledních volbách do Evropského parlamentu získala pouhá 0,08 procenta hlasů, podle veřejně dostupných zdrojů se Aliance národních sil sama profiluje jako národní a vlastenecká, podporuje vystoupení České republiky z NATO a Evropské unie.

O den později ANS vydala další prohlášení, tentokrát společně s Národní demokracií. Tuto stranu vede Adam B. Bartoš, který byl za podněcování nenávisti vůči menšinám odsouzen k podmíněnému trestu.

Váleční uprchlíci z Ukrajiny. (Ilustrační foto)
Tábor má ubytovat 466 válečných uprchlíků z Ukrajiny. Starosta žádá o pomoc

Ve společném stanovisku mimo jiné zaznělo: „Dalšího nasunování zbraní a vojsk hodlalo NATO vedené USA dosáhnout skrze loutkovou vládu na Ukrajině. Chtělo poštvat dva bratrské národy, Rusy a Ukrajince, proti sobě a toho využít pro následný vstup Ukrajiny do NATO. Toho mělo být dosaženo ozbrojenými provokacemi ukrajinských bojůvek vedených americkými poradci vůči odtrženým republikám na Donbasu s převahou ruského obyvatelstva. Tato taktika vychází USA zatím jen částečně. Rusko se totiž odhodlalo k preventivním krokům a mírovou cestou zajistilo uznání a bezpečnost obyvatelům, kteří v Donbasu drží své pozice v Doněcké a Luhanské lidové republice. 24. února 2022 zahájilo Rusko akce proti vojenským cílům na území celé Ukrajiny.“

V závěru pak obě strany označují NATO za zločineckou organizaci a vyzývají Čechy, aby se zbavili svých „zločineckých vlád“.

Marek Adam také poskytl v polovině března rozhovor internetovému rádiu Svobodný vysílač. „Možná, že až lidé prozřou, jak se stali užitečnými idioty a obětí globalistických struktur a jejich zájmů, tak z toho zešílí. Mám pocit, že ti, kteří prosazovali očkování, vakcinační holokaust a covid fašismus, teď přešli pod jiný kabát, a to ukrajinský fašismus. Ti, kteří horovali pro covid fašismus, teď horují pro ukrajinskou vlajku,“ říká Marek Adam.

Deník se pokoušel Marka Adama kvůli aktuálnímu vyjádření kontaktovat, neúspěšně.

„Když slyším, čemu věří a co jako místopředseda strany veřejně propaguje, jímá mě hrůza z toho, co asi učí naše děti. Ví o tom vůbec ředitel gymnázia, ve kterém učí? A co na to říká zřizovatel školy?“ ptá se rodič jednoho ze studentů, jenž si z obav o další studium svého dítěte nepřál být jmenován.

Vlakové nádraží v Táboře.
Táborské vlakové nádraží se má dočkat zateplení polystyrenem. Radnice je proti

Ředitel gymnázia Petr Lintner o veřejných aktivitách Marka Adama ví. „S jeho aktivitami jsem obeznámen. Zúčastnil jsem se několika hospitací během jeho hodin dějepisu a musím říci, že se jeho politické názory do samotné výuky nijak nepromítají,“ uvedl ředitel a dodal, že hospitace se týkaly i výuky moderních dějin. Se samotnou výukou Marka Adama byl spokojen, jako učitele ho označil za bezproblémového. Nikdo z rodičů jej dosud nekontaktoval. „Zaznamenal jsem diskuze na sociálních sítích, ale přímo na školu se nikdo neobrátil,“ dodal.

Náměstek hejtmana pro školství a bývalý dlouholetý ředitel školy v Malšicích Pavel Klíma ovšem veřejnou činnost Marka Adama vnímá jako značně problematickou.

„Prohlášení Aliance národních sil k válce na Ukrajině může dle mého názoru naplňovat kritéria trestného činu. Proto využiji svého občanského práva a text prohlášení ANS předám orgánům činným v trestním řízení k posouzení, zda se pan Adam a další osoby, které ho vydaly, takovým jednáním nedopustily trestné činnosti,“ uvedl Pavel Klíma.

Komentář Pavla Klímy: Kde končí svoboda slova

Když jsem se dozvěděl o postojích Marka Adama, učitele dějepisu na soběslavském gymnáziu a prvního místopředsedy jakési Aliance národních sil, vyděsil jsem se.

Dopředu upozorňuji, že jsem bytostným demokratem a obhájcem svobody slova. Odmítám však, aby byly s odkazem na právo svobodného názoru relativizovány a legitimizovány lživé či zavádějící projevy krajního extremismu včetně schvalování teroristického útoku Ruska na Ukrajinu. Prohlášení ANS k válce na Ukrajině, viděno v kontextu zpravodajství veřejnoprávních médií, není jen nebezpečnou propagandou, ale může dle mého názoru naplňovat znaky trestného činu, jak ostatně vyplývá i z vyjádření nejvyššího státního zástupce Igora Stříže k obdobným projevům proruského extremismu, které jsou již v současné době šetřeny. Proto využiji svého občanského práva a text prohlášení ANS předám orgánům činným v trestním řízení k posouzení, zda se pan Adam a další osoby, které ho vydaly, takovým jednáním nedopustily trestné činnosti.

Pokud by takové jednání pana Adama bylo následně shledáno nezákonným i nezávislým soudem, určitě by to pomohlo i řediteli gymnázia, kde zmíněný učitel dějepisu pracuje. Mělo by to vliv na možnost ukončení pracovního poměru tohoto učitele u jeho zaměstnavatele. Role ředitele gymnázia je totiž opravdu nezáviděníhodná. Podle jeho vyjádření s učitelem hovořil, a ten ho ujistil, že jeho postoje se nedotýkají výuky studentů a jeho činnosti v zaměstnaneckém poměru. Za tohoto stavu bohužel zákoník práce chrání mimo jiné i takové duševní mrzáky, jakými jsou schvalovači teroristického počínání, pouze však do doby, než je jejich mimoškolní počínání shledáno úmyslným trestným činem.

Do té doby nám nezbývá než vytvářet tlak veřejného mínění a rodičů na zmíněného učitele, aby zvážil, zda chce být učitelem demokratických hodnot, nebo nositelem a šiřitelem teroristické myšlenky. Pokud mohu sledovat obětavou pomoc českého národa a českých učitelů a ředitelů škol při pomoci ukrajinským dětem, utěšuje mne, že extremistické projevy učitele Adama jsou ojedinělým excesem, který, doufejme, nebude mít následovníky.

P.S. Dlouho jsem zvažoval, zda text napíšu. Důvod je jediný: sice pojmenováváme problém, ale dáváme lumpům prostor, který si nezaslouží a který vlastně ani neměli. Převážil ve mně občan a pedagog.