Bechyňský stadion se stal v neděli 9. srpna dějištěm sedmnáctého bechyňského festivalu dechových hudeb.

Historie festivalu se začala psát na 1. máje v roce 1990. Právě ten den napadlo Jana Šupálka, původem z jižní Moravy, že podobný festival dechovek, který znal z rodných Ratíškovic, by své místo mohl najít i v Bechyni.

Od myšlenky nebylo daleko k činu.„O požehnání a vstřícnost jsem požádal tehdejšího místostarostu Bohumila Novotného. Nebyl proti stejně jako starosta Jan Charypar, tak jsem do toho šel,“ vzpomíná Šupálek.

Rozjezd nebyl vůbec jednoduchý. Když začal shánět pomocníky, nejeden z nich mu položil otázku: a co za to? I přesto se mu podařilo najít několik stejných nadšenců. Pomáhali kde se dalo.

V počátcích festivalu hrály kapely zadarmo. „Platili jsme jim jen dopravu, oběd a pět piv na osobu,“ má ještě v živé paměti zakladatel.

Právě on do Bechyně zval kapely ze svého rodiště, z Moravy. O pozvání těch místních se starali ostatní z přípravného výboru. Těm se podařilo pro ně sehnat i kroje.

„Ale nebýt buldoka Šupálka, který šel hlava nehlava přes překážky, v Bechyni by se žádný festival nikdy nekonal,“ vyzdvihuje zásluhy zakladatele Jiří Uchytil.

Přizvukují mu i ostatní členové současného výboru Stanislav Fuka, Olga Bernášková i Jaroslav Drda. Ti převzali po Šupálkovi, který se odstěhoval před třemi lety do Liberce, žezlo a organizace festivalu se věnují stále.

Nemalou měrou jim pomáhá i skvělý ředitel bechyňského kulturního domu Štěpán Oldřich, jak zmínila Bernášková.

O tom, že festival má jméno a že se mu na svém poli daří svědčí i zájem kapel si na něm zahrát. „Poprvé kontaktovali oni nás. Teď už s Bechyní v našem kalendáři počítáme, sdělil za Babouky jejich kapelník v zelené vestě s pavoukem Petr Shýbal.

S festivalem počítají nejen kapely.

Na festivalu čtvrté nechyběla Josefa Pánová z Lomu u Tábora. „Dechovku mám ráda. Vím, co čem zpívají. Na rozdíl od hip hopu,“ vysvětlila svoji účast na stadionu.

Posluchačům, kterých se sešlo na stadioně k devíti stům, od 13 hodin až do večera zahrálo šest kapel. Babouci, Malá dechová hudba Doubravanka, Březovká desítka, Golčovanka, Keramička a Třeboňská dvanáctka.