VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Snášela bojují o peníze 
i s insolvenčním správcem

Tábor - Výbor majitelů bytů podal stížnost na správce ke krajskému soudu. Neplatí za své lidi.

13.6.2013
SDÍLEJ:

Stanislav Snášel u soudu v Táboře. Foto: Václav Pancer

Proti insolvenčnímu správci Karlu Touschkovi, který po trestně stíhaném Stanislavu Snášelovi převzal správu nájemních bytů v Herlošově ulici, se postavil výbor společenství vlastníků. „Podali jsme na něj stížnost ke krajskému soudu, protože na náš účet neodvádí platby od lidí z bytů, které spravuje," vysvětluje předsedkyně Společenství vlastníků jednotek (SVJ) Marie Fulierová.

Podlé ní jim od Karla Touschka chybí od začátku roku 200 tisíc. Část peněz by měla končit ve fondu oprav, další část u dodavatelů energií. Peníze za celý dům ale odcházejí z účtu SVJ. Tedy i za byty, které pod SVJ nepatří. Za ně jim ale nyní peníze chybějí, čímž si ukrajují z rezervy na velké opravy. „Stejných dvě stě tisíc jsme na něm vymáhali loni, na konci roku je zaplatil, ale teď už zase dluží. Přitom od lidí dostává i nájmy," říká Marie Fulierová, proč za 36 vlastníků bytů podali stížnost.

Insolvenční správce v domě zastupuje 19 nájemních bytů, z nichž dva patří firmě LaS Tábor a 17 zbylých Domům Tábor. Ne všechny však má obsazené. „Snažil jsem se jim proto vysvětlit, že když je majetková podstata malá, tak nelze platit tolik, kolik požadují. Tvrdí mi, že se kvůli mně dostanou do konkurzu. Kde mají fond oprav? Jestli jsou na tom tak mizerně, tak si to způsobili sami. Odmítám podléhat jejich nátlaku, že se zhroutí," argumentuje správce proti druhé straně.

Dodává, že další velký problém má i s některými nájemníky, kteří odmítají peníze posílat na nový účet. „Jejich peníze tak končí u bývalého správce, který mi je pak musí přeposílat."

Z 36 prodaných bytů má 16 vlastníků velké starosti. Jim totiž Stanislav Snášel již byty neodblokoval od bankovních zástav, protože nedoplatil úvěr. Lidem teď podle kriminalistů hrozí, že si budou byty kupovat znovu a Stanislav Snášel si za to vyslechl v pořadí již čtvrté obvinění.

„Mám takové zprávy, že banka chce byty prodávat," předestřel Karel Touschek. Proti takovému postupu se teď lidé brání přes soudy. Jedním z nich je Miroslav Gründl. „Já jsem si byt a garáž koupil v srpnu roku 2008 a 2,68 milionu jsem v hotovosti složil na účet firmy Domy Tábor. Znovu platit nebudu. Už jsem měl předběžné řízení u soudu, kde řekli, že má banka pravdu. Až mi to dorazí písemně, budu se odvolávat," řekl s tím, že podobně postupují i další majitelé bytů a že pokud v Česku neuspějí, budou spravedlnost hledat až ve Štrasburku.

Karel Touschek by měl měsíčně SVJ předat 60 až 70 tisíc, jenže tolik prý nevybere.

Uvedl důvody:
- nemá obsazené všechny byty, ale i za ně je nutné platit
- někteří nájemníci stále posílají svoje peníze na jiný účet
– trvá na rozdělení plateb: kolik na fond oprav a kolik na zálohy. Aby nyní platil na fond oprav, je podle něj nesmysl
- na účtu majetkové podstaty musí být peníze, aby byl schopný provozu.
„Platil bych alespoň energie, ale čekám na to rozdělení. Tohle je běžný postup, který funguje i jinde. Doplatím, až majetek prodám," tvrdí. Ale tyto peníze půjdou bankám a dalším věřitelům.

Podle Marie Fulierové by k tomu ale potřeboval stoprocentní souhlas vlastníků bytů. „A to nedostane, protože jsme si řekli, že žádné výjimky ze stanov povolovat nebudeme. Musí hradit obě části."

Život na vysoké noze po snášelovsku

Vyučený číšník Stanislav Snášel (1965) se na place v Palcátu sem tam mihne a oboru dává sbohem. Ještě před revolucí 1989 se s otcem ujímají prodejny Tuzex s luxusním zbožím v Pražské ulici v Táboře. Podnikání v pravém slova smyslu začal opět s otcem v autosalonu v Klokotech, kde prodávali peugeoty. Láska k autům a luxusu už ho neopustila.

Podnikatelské aktivity zdárně pokračovaly. Autosalon se stěhuje do Herlošovy ulice, kde Snášel staví i první parkovací dům v Táboře a nad ním otvírá restauraci. K prodeji peugeotů přidává Bytové družstvo a staví byty na Maredově Vrchu. Další bytový dům roste v Jeronýmově ulici. Ten se ani tak neproslaví luxusními byty, jako katastrofou. Při bagrování se zřítil sousední dům a jen díky prozíravosti malého kluka se všem lidem podařilo včas utéct.

Stanislav Snášel měl rád krásné a drahé věci. Hromadil je ve svých soukromých domech. Málokdo sice překročil práh jeho bytu, ale vedou se o něm legendy. Do rozvodu žil s manželkou a synem ve výstavní vile s vnitřním bazénem, kousek od řeky v táborské Bechyňské ulici. Na víkendy a dovolené si ještě pořídil šumavskou rezidenci a s novou partnerkou i nový dům s venkovním bazénem a garáží pro několik aut v Praze.

Nečekejte, že za vraty té velké garáže parkuje škodovku nebo peugeota, kterého vám možná v 90. letech prodal. Tady se střídají podstatně jiní krasavci – okázalé vozy pro okázalý život: ferrari, porsche, maserati, bentley, mercedesy.

Stejně jako kvalitní vozy, miluje drahé oblečení a stavební činnost. Ten pocit, že něco roste pod rukama. V Českých Budějovicích vybudoval největší soukromý seniorský dům v republice s 360 byty v hodnotě 450 milionů.
Velké sousto.

Jméno věčně usměvavého podnikatele figuruje v řadě firem a společností: JUST, Bytové družstvo Tábor, LaS, Bedford & Moran, Senior Resort, Agentura B & S, Auto TOP Tábor, Akra plus, Domy Tábor a možná ještě v dalších.

Čas na povrchu plyne klidně, ale uvnitř tiká časovaná bomba. Kdekdo si v Táboře šušká, že podnikatel dluží, kam se podívá. Vrásky na čele ale neměl, nebo je uměl dobře maskovat. Na začátku roku 2011 se ticho prolomilo, lidé z domů Nad Řekou jsou vyděšení: jejich zálohy na teplo Bytové družstvo Tábor už od roku 2010 neodvádí dodavateli – Bytesu. A ten se teď hlásí o dva miliony. Pohrozil, že pokud majitel domu hned nezaplatí, nepoteče lidem teplá voda. Varování z Bytesu pak přišlo ještě jednou v létě. Podnikatel zarytě tvrdí, že nic nedluží.

Zděšení ovládne i obyvatele českobudějovického domu seniorů. Stěžují si, že jim táborský podnikatel posílá výhružné dopisy, aby zaplatili peníze, nebo na ně přijde exekutor. Opakují se stejné lapálie s teplem jako v Táboře. Další dluhy se hromadí a Stanislav Snášel se je snaží umořovat dalšími půjčkami. Narostou až k miliardě. Alespoň tak to spočítali jihočeští kriminalisté, kteří se o jeho osobu začali zajímat.

Druhého května 2012 spadla klec, která ho přibouchla v cele. Od kriminalistů si vyslechl obvinění z úvěrového podvodu, který se týkal budějovického seniorského domu. Výše nesplaceného úvěru je 270 milionů. U něj doma policisté objevili tři miliony pytlíku. Jsou seniorů? Tohle se zatím stále nevyjasnilo.

22. října 2012 jihočeští kriminalisté rozšiřují obvinění o další paragraf. Tentokrát Stanislava Snášela, který už je ve vazební věznici, obviňují ze zločinu podvodu ve stádiu pokusu a ze zločinu zpronevěry. Týkalo se českobudějovického Senior domu, kde se dle policie pokusil podvést více než 100 seniorů.

Uplyne pouhý měsíc a Stanislav Snášel si vyslechne v pořadí třetí obvinění, a to za další podvody, jimiž měl různým lidem během dvou až tří let způsobit škodu za dalších 55 milionů. Uzavíral smlouvy o půjčkách, přitom už prý věděl, že je nebude schopen splácet.

V prosinci se dostaví k táborskému soudu. Za úvěrový podvod mu hrozí až deset let vězení. A státní zástupkyně avizuje, že se vůbec nechce držet nízko. Dárek k Vánocům zní na osm let za mřížemi. Navíc si od soudce odnáší nálepku nebezpečné osoby, jejíž náprava je jen omezená. Ještě v soudní síni se proti takovému rozsudku odvolává. Ani v této chvíli neklesá na mysli a rozdává úsměvy.

Pak nastane nečekaný obrat, který již tak pobouřenou veřejnost šokuje. Vrchní soud v únoru letošního roku trest snižuje z osmi let na 1,5 roku. Pražský soudce sice potvrdil, že Stanislav Snášel při vyřizování úvěru u banky pro stavbu seniorského domu podváděl, ale na druhou stranu bere v potaz, že hodnota zástavy – domu, je s to zajistit jak půjčku, tak úroky. Navíc vidí i skutečnost, že netuneloval firmu, ale dům dostavěl a ten stále funguje.

Polovina dubna 2013 je pro táborského podnikatele významným obdobím. Po necelém roce opouští vězeňskou celu a dále je stíhaný na svobodě. V té době má ale nedořešená další dvě obvinění, která ho za mříže zase mohou vrátit. Výše škody, kterou mu kriminalisté celkově připisují, je kolem jedné miliardy. Ve vězení si odpykal trest pouze za úvěrový podvod ve výši 270 milionů.

Čtvrté obvinění, opět za podvod, se dostavilo s prvním májem letošního roku. Kriminalisté táborského podnikatele obvinili pro podvod za 40 milionů. Toto trestní stíhání se týká bytového domu v křižovatce Jeronýmovy a Nerudovy ulice v Táboře. Podvést měl minimálně 16 majitelů bytů. Spolu se Stanislavem Snášelem si v průběhu rozplétání celé kauzy převzali obvinění za některé trestné činy také blízcí spolupracovníci Karel Berka a Martin Hart, kteří zasedali ve statutárních orgánech Snášelových firem. Od lidí z domu v centru Nového Města teď na podnikatele dopadají žaloby. Za to, že nezaplatil bankám a ty tak stále mají nad byty vládu. Lidem z domu hrozí, že si své byty budou kupovat ještě jednou.

Autor: Alena Šatrová

13.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 28 000 Kč Obsluha zařízení (kromě lakovacích) na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis práce: úprava povrchu kovových dílů a to zinkováním nebo niklováním, příprava lázní pro hromadnou a závěsovou chemickou a elektrochemickou povrchovou úpravu, obsluha vanových, bubnových a poloautomatických zařízení na chemickou úpravu povrchů., Požadované vzdělání:, Výhodou vyučení v chemickém oboru - galvanizér, provozní chemik. Na pracovní pozici se lze zaučit bez požadovaného vzdělání. Zaučení provádí odborný instruktor., , Dále požadujeme:, znalost práce s PC, samostatnost, spolehlivost a zodpovědnost., , Zájemcům nabízíme práci ve stabilní a dynamicky se rozvíjející společnosti, týden dovolené navíc, pololetní odměny, příplatky nad rámec zákoníku práce, penzijní připojištění, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, dotované závodní stravování, odměny za pracovní výročí, odměny za zlepšovací návrhy, slevu v podnikové prodejně, benefitní systém., zasílat životopis. Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Monika Klejnová, +420 381 492 229. Výroba - Výroba Montážní dělník 17 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Pracovník montáže gastronomických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vhodné pro muže, samostatná kompletace nerezových gastro zařízení podle stanoveného pracovního postupu. Výsledkem Vaší práce tak bude např. nová pizza pec, profi sporák či fritéza, manuální zručnost, odpovědnost za kvalitu odvedené práce, dvousměnný provoz od pondělí do pátku (ranní směna 6:00-14:15, odpolední směna 14:15-22:30), pravidelné navyšování mzdy v návaznosti na Váš výkon a kvalitu odvedené práce, dotované stravování v ceně cca 30 Kč, prémie za docházku až 1000 Kč měsíčně, příspěvek na údržbu pracovních oděvů, kvalifikační příplatek, příplatek za směnnost, práci v čistém a bezpečném prostředí - nová moderní výrobní hala, kvalitní zaškolení a vybavení, možnost pracovního postupu, sleva na firemní výrobky , Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Dělník/ice, vychystávání materiálu pro textilní výrobu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VYHRAZENO PRO OZP., Práce na dílně textilní výroby: vychystávání textilních dílů pro další zpracování - podle rozpisů (díly, počty, vzory), nutná pečlivost a zodpovědnost; v případě potřeby další práce (lisování textilních etiket apod.), pracovní doba 6:00 h - 14:00hod; při nástupu doba určitá s možností prodloužení na dobu neurčitou., Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, sleva v podnikové prodejně., Kontakt: emailem, osobně (pracoviště zaměstnavatele).. Pracoviště: Dita výrobní družstvo invalidů, Stránského, č.p. 2510, 390 02 Tábor 2. Informace: Renata Bočanová, +420 381 479 202. Výroba - Výroba Seřizovači 21 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Operátor/ka CNC - ohraňovací lis. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Co u nás budete dělat:, Tvarovat komponenty a dílce z nerezového plechu pomocí ohraňovacího lisu dle výkresové dokumentace., Co očekáváme my od Vás: Máte výuční list technického zaměření? Čtení technické dokumentace a práce s posuvným měřidlem a úhloměrem Vám nedělá problémy?, Práce na počítači pro Vás není překážkou a rádi se učíte nové věci?, Můžete pracovat v nepřetržitém provozu na 12-ti hodinové směny (denní směna 6-18 hodin, noční směna 18-6 hodin)?, Co můžete očekávat Vy od nás:, Úkolovou mzdu závislou na profesní odbornosti: 110-180 Kč/hod, Pravidelné zvyšování mzdy v návaznosti na splnění parametrů profesního rozvoje (výkon a kvalita odvedené práce), Příplatek za noční směnu nad rámec zákona (20% po celých 12 hod). Prémie za docházku 1000 Kč měsíčně, Dotované stravování v ceně 30 Kč, Příspěvek za odpracované roky, Příspěvek na údržbu pracovních oděvů, Kvalitní zaškolení a vybavení, Čisté a bezpečné pracovní prostředí, Příspěvek na stravování 55% ceny jídla, příspěvek za odpracované roky, příspěvek na údržbu pracovních oděvů,sleva na firemní výrobky. Kontakt: mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Petra Pazderová, +420 725 156 325.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. listopadu 2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

V pátek si aranže mohla prohlídnout široká veřejnost.
28

Floristická soutěž vzdala hold 100. výročí republiky

Střelnice se zahalí do purpurové

Tábor - Historická budova Spolkového domu Střelnice se připojí ke celosvětovým oslavám Mezinárodního dne předčasně narozených, který připadá na sobotu 17. listopadu.

Světový pohár v cyklokrosu hostí Komora

Tábor - Po pěti letech se do Tábora vrací Světový pohár v cyklokrosu.

Střelnice chystá festival hraček

Tábor – V neděli se koná v táborské Střelnici jednodenní festival hraček pro rodiny s dětmi Hračkárna, na kterém najdete zboží, jež v běžných obchodech není k mání.

Svolali demonstraci za demisi premiéra

Tábor – V sobotu od 17 hodin se na Žižkově náměstí v Táboře koná demonstrace za odstoupení trestně stíhaného premiéra.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT