Řidiči, dejte si pozor na klokana. Pohybuje se okolo silnice mezi Čenkovem a Bezděčínem. Tak by mohla klidně znít zpráva policie a vůbec by nešlo o apríl. Samička Káča svému majiteli z nedaleké obce Obora utekla už asi před třemi měsíci.

„V okolí se potuloval vlčák. Rozdrásal plot, z výběhu zmizela kachna a Káča pak utekla dírou v plotě. Nejspíš ji vyděsil i ten pes,“ líčí okolnosti útěku exotického zvířete jeho majitel Martin Novák.

Novákovi se se samičkou už rozloučili. Jeden ze zaměstnanců farmy totiž vyprávěl, kterak k veterinářce očkující jeho králíky údajně přivezli přejetého klokana. „Mysleli jsme si, že je to Káča. Ale asi před třemi týdny ji lidé ze vsi zahlédli na louce u lesa nad Oborou. A ne jednou. Ti, kteří jezdí ranním autobusem v sedm, už v těch místech viděli klokana několikrát,“ říká Martin Novák.

A právě nedaleko silnice mezi Bezděčínem a Čenkovem zahlédli zvíře i řidiči, kteří objev nahlásili na policii. Policisté se pak ozvali i majiteli.
„Snažili jsme se Káču chytit, ale není to jednoduché. Pohladit se nenechala, nejblíž nás k sobě pustila na dva metry, a to byla ještě ve výběhu,“ tvrdí majitel.

Jeho slova potvrdila i Olina Ziglerová z votické Ochrany fauny. „Okolo Votic také pobíhá klokan. Nikdo neví, čí je. Pokoušeli jsme se ho odchytit, ale zatím bezvýsledně.“ Exotická zvířata vyskytující se ve volné přírodě nejsou na Táborsku úplně výjimkou. Pracovníci ochrany fauny odchytávali například chameleona, leguána, několik želv nádherných, papoušky. Nedávný úlovek pochází z Dobříšska, kdy na stanici skončila kajmanka dravá.

Klokan rudokrký Bennettův žije běžne na Novém Zélandu. V lesích nedaleko Obory u Malšic byste ho nejspíš nečekali. Přesto je dost pravděpodobné, že tu poránu natrefíte na klokanní samičku Káču.

První párek klokanů si pořídil Martin Novák z Obory asi před dvěma lety. O dva samce už přišel. V pořadí třetí, Čert, je teď pro změnu bez partnerky. Ta navíc nejspíš čeká potomka.

„Když klokaní samice žije v páru, je vlastně pořád březí. Buď má mládě ve vaku, nebo ještě v břiše,“ vysvětluje plzeňský veterinář Jan Pokorný, který při odchytu už několikrát spolupracoval právě s votickou Ochranou fauny. Pomáhal jim například i s úspěšným odchytem slavného divočáka Pepy, který měsíce přežíval poblíž Píseckého rozcestí v Táboře.

Dokud bude mít klokaní samice co žrát a kde se schovat, k návratu ji nejspíš nic nepřiměje. I zimu by mohla v českých podmínkách, které jsou podobné jako na Novém Zélandu, přečkat bez problémů. Přilákat by ji ale mohl na podzim sám Čert.
„Napadlo nás, že až bude v říji, zasteskne se jí po samci a mohla by se vrátit. Je to taková naše naděje,“ zadoufal Martin Novák.

Samice, která žije v páru, je pořád březí

Ochrana fauny provádí odchyt potulujícího se zvířete pouze v případě, že jeho majitel není znám. V opačném případě je třeba službu objednat například u veterináře. Jan Pokorný z Plzně s tím má bohaté zkušenosti. Votická stanice s ním občas spolupracuje. Podílel se i na odchytu divokého prasete, které se potulovalo po táborském Píseckém rozcestí.

Mohl byste majiteli klokana pomoci i v jeho případě?
Když lokalizuje místo, kde se pohybuje, tak ano. Záleželo by na tom, jak blízko se člověk ke zvířeti dostane. I puška má určité limity. Jakmile je vzdálenost větší než dvacet metrů, mohlo by se menšímu zvířeti i ublížit, přestřelit kost a podobně. To už pak záleží na majiteli, jak se rozhodne.

Samice Káča je nejspíš březí. Znamená to nějaký problém? Nemohla by jí uspávací injekce nějak uškodit?
V tom by žádný problém být neměl. Účinná látka mládě nijak neovlivní. Samice klokana je vlastně neustále gravidní. Buď má mládě v sobě, nebo už ve vaku. Takže pokud žije se samcem, tak se tomu člověk nevyhne.

Na kolik takový odchyt vyjde?
Je to těžké vyčíslit. Nevím, kolik klokan váží, kolik bude zapotřebí střel a především, kolik času při odchytu strávím. Ta cena se nejvíc odvíjí právě od stráveného času. Vlastní odchyt by se měl vejít do patnácti set korun.