Steakem z divočáka na švestkové omáčce s bramborem, kterému předcházela polévka s játrovými knedlíčky a salát se šalotkou, sherry rajčaty a parmazánem, skončilo včerejší setkání premiérů Jana Fischera a Roberta Fica, které se odehrálo v sezimoústecké Benešově vile. Sladkou tečku za obědem v táborském hotelu Nautilus udělal čokoládový dezert. K pití se podávala vína sauvignon, neuburské a rulandské modré z vinařství Lahofer a Děvín.

Uctili Beneše

Pět černých limuzín vjelo do areálu vládní vily krátce před jedenáctou hodinou. Premiéři se nejprve společně prošli parkem a položili věnec v barvách trikolory na hrob prezidenta Edvarda Beneše, kde po dlouhé době opět zazněla i slovenská hymna. Tentokrát však v opačném sledu. Někteří lidé, kteří k hrobu přišli, se ani nesnažili zakrýt dojetí.

„Ta slovenská hymna mi dodnes chybí,“ šeptala starší žena svému manželovi, se kterým společně položení věnců sledovali. „Chodím sem pokaždé, když se tu něco děje. Mně se tu moc líbí a chtěla jsem premiéry vidět. Pan Fischer je mi hodně sympatický, ten se mi strašně líbí, moc mu fandím, ale vlastně oba jsou sympatičtí,“ zdůvodnila svou účast Milada Vondrová z Ústí. Ze stejného důvodu se k Benešovu hrobu vypravili i manželé Němcovi ze sídliště Nad Lužnicí. Využili možnosti na vlastní oči vidět premiéry České a Slovenské republiky.

Od hrobu přešli oba předsedové vlád k vile, kde se propůjčili fotografům a kameramanům, aby se pak odebrali ke společnému rozhovoru.

„Děkuji panu premiérovi, že naše setkání je organizované v tak nádherném prostředí. Toho si velmi vážím a jsem opravdu rád, že jsem mohl opět vidět další kus historie, ale zároveň i prostory, které dávají možnost na zajímavé rozhovory,“ zhodnotil prohlídku vily i parku Fico. „Prezident Beneš sem velmi rád jezdil a vedl zde řadu vážných, ale i příjemných rozhovorů, a ten, který jsme vedli s Robertem Ficem, patřil k těm příjemným,“ vrátil kompliment na slovenskou stranu Fischer.

Oba se shodli, že si od prvního setkání, které se odehrálo krátce po nástupu Fischera do čela vlády, padli do oka. Přestože oba stojí před novými parlamentními volbami, které každého z nich mohou zavát do jiných sfér, ujistili se, že navázané přátelství nezpřetrhají a vždy se znovu rádi uvidí.

Mezi čtyřma očima mluvili o vztahu a spolupráci obou zemí, visegrádské čtyřce, padla vnitropolitická témata, hovořili o ekonomické krizi, nových volbách i situaci v Maďarsku, které rovněž čekají nové volby.