Třicetimetrový sprint, stoj na jedné noze, hod míčkem na cíl nebo hluboký předklon na natažené nohy. To je výčet čtyř z osmi disciplín, podle kterých včera ve sportovní hale TJ Spartak testovali děti. A hledali u nich dosud neobjevený a nerozvíjený talent.

Do Sezimova Ústí přijeli trenéři s metodikou, která vznikla v Kanadě, kde ji poprvé ji představili při olympiádě ve Vancouveru a již s ní otestovali přes sto tisíc dětí. V Česku má Sportanalytik v databázi zatím jen pět tisíc dětí a po včerejšku přibude dalších třináct. „Syn hraje sedm let fotbal, ale chceme vědět, jestli třeba není talentovaný ještě na nějaký jiný sport. Pokud by se zjistilo, že ano, může mu to pozvednout sebevědomí," uvádějí Karel a Larisa Dařenovi z Tábora, proč do haly přivedli svého syna Tomáše.

Celkem trenéři připravili pro děti různého věku osm cviků, z nichž dokážou vyčíst, zda má dítě vytrvalost, hbitost nebo rychlost nebo jiné potřebné vlastnosti. „Všechno zaznamenáváme do našich archů a pak zaneseme do systému, který výkony dětí poměří s historickými výsledky jejich vrstevníků. Máme sto tisíc výsledků kanadských dětí a asi pět tisíc našich," přibližuje metodiku jeden z trenérů Zdeněk Svoboda.

Doporučí i klub

Z vysledovaných schopností potom rodičům, které sporty by u dětí měli podporovat, který je pro potomka vhodný a mohl by v něm dosahovat dobrých výsledků.
Tím ovšem kontakt s dítětem a jeho rodičem pro Sportanalytik nekončí.
„Po třech měsících se rodičů zeptáme, jak s výsledky, které od nás dostali, pracují dál. K tomu jim také doporučíme konkrétní kluby v blízkosti bydliště, kam by svoje dítě mohli poslat," dodává Zdeněk Svoboda.
Tříhodinového testování se zúčastnilo 13 dětí, rozdělených do tří skupin dle věku.