Jak přiblížil náměstek Správy jeskyní ČR a vedoucí Chýnovské jeskyně Karel Drbal, návštěvnické středisko je projekt, který se zrodil před 17 lety a až nyní se podařila jeho realizace. „Jde o věrnou repliku historické budovy, a tak bylo nutné vyřešit řadu detailů,“ zmínil.

Chýnovskou jeskyni ročně navštíví v průměru 30 tisíc lidí.
Správa jeskyně chystá zázemí pro turisty

Aktuálně jsou hotové vnitřní i venkovní omítky a pracuje se především v interiéru. Vznikla krasová dutina i umělá jeskyně. „Vybíráme exponáty, připravujeme expozice, které zasadíme do vznikajících vitrín, v pondělí by nám měli dovézt první kameny z Bozkova a ze Zbrašova,“ dodal.

Přes kameny po zvířata

Lidé zde uvidí leštěné vzorky místních hornin, minerály i další exponáty ze sbírek správy jeskyně jako krápníkové útvary, archeologické nálezy, historické vybavení jeskyňářů, plodnice hub sušené mrazem, ale i zástupce fauny a flory. Část výstavního prostoru bude věnována i bohaté historii vápenictví na Chýnovsku.

Mimo přírodní krásy lze do Chýnovské jeskyně vyrazit také na jednu z akcí, které se zde pravidelně konají. V blízkosti jeskyně si lze prohlédnout i historické vyřezávané včelíny tzv. kláty.
Chýnovská jeskyně láká ke zchlazení, ale i na netopýry a kulturu

Informace doplnil speleolog a zástupce vedoucího Chýnovské jeskyně František Krejča, aktuálně finalizují práce na filmu o nepřístupných částech jeskyně, který návštěvníci uvidí v kinosále ve tvaru jeskyně. „Film je prakticky natočený a připravený pro střih, měl by veřejnosti představit záběry z trvale zatopených prostor jeskyně,“ vysvětlil s tím, že bude mít stopáž asi deset minut.

Prezentace ostatních jeskyní

Součástí podle něj bude i ucelená prezentace dalších třinácti jeskyní z celé republiky. „Těm věnujeme jednu vitrínu, kde bude mít každá z jeskyní své místo s fotografií, textem a typickým exponátem, tak aby se lidé inspirovali k návštěvě dalších jeskyních objektů u nás,“ upřesnil Krejča.

Potápěči při přípravě k ponoru v zatopené části jeskyně.
Chýnovská jeskyně je jako savá houba

Chronologicky uspořádané předměty v jedné z výstavních síni představí Chýnovský kras. „Půjde o velkou sestavu navazujících vitrín, kde bude zastoupeno vše od historie Chýnova, přes těžbu a zpracování vápence, objev jeskyně, výzkumné práce včetně hydrologie, až po využití vody z jeskyně k vaření piva,“ shrnul.

Netopýři i neandrtálec

Nesmí chybět ani obyvatelé Chýnovské jeskyně. „Budeme tam mít modely netopýrů v životní velikosti, některé z nich také při hibernaci, kdy v jeskyni zalézají do skalních štěrbin a ve spánku přečkávají zimu,“ přiblížil Krejča. „V expozici uvidí i dokonalé repliky paleontologických nálezů z našich zpřístupněných jeskyní, nebo úlomek lebky a čelisti neandrtálce z jeskyně Kůlna,“ dodal Drbal.

Při výstavbě dvojpodlažní stavby projektanti a architekti využili i starý selský lom, díky tomu vznikl zajímavý podzemní prostor. „Středisko je zapuštěné do země, tak že nehyzdí krajinu. V podzemí je hlavní expozice. Dům je exponát sám o sobě, který využijeme jako takový náhled do podzemí,“ podotkl Drbal.

Správa jeskyní ČR buduje kopii historické výtopny průmyslových lokomotiv ze slavné éry těžby vápence v kamenolomu v Pacově hoře.
Návštěvnické centrum Chýnovské jeskyně povyrostlo, už stojí hrubá stavba

Venku bude k objektu přiléhat ještě terasa s modelem kolejiště. Zbývající terénní úpravy dokončí zhotovitel na jaře. Termín dokončení je stanoven na 31. květen. „Stavební práce mají být hotové do konce února, ve zbývajícím čase se bude instalovat expozice,“ upřesnil Karel Drbal.

Součástí návštěvnického střediska se stane také stánek se suvenýry a občerstvením. Vnitřní prostory poslouží také pro prezentace, přednášky a další akce.