Františka Svobodová z Pražského Sídliště si na teplo v bytě nemůže stěžovat. Hlavně jí vyhovují termoventily. „Zima mi rozhodně není, otočím si kohoutem kdy potřebuji. A za spotřebu tepla mi peníze i vracejí," říká obyvatelka paneláku, který vyhřívá Bytes teplem vyrobeným v táborské teplárně.

Ta před koncem roku opět přichází s novými cenami, 
k níž si pak Bytes započítá své náklady. Pro příští rok rozevřené nůžky mezi dvěma cenami zase přivřel. Rozdíl mezi cenou od teplárny a cenou od Bytesu se z 32 korun snížil na devět. Touto cestou se Tábor vydal po uzavření memoranda s výrobcem i distributorem. Hrozilo totiž, že Bytesu budou zákazníci utíkat.

„Devět korun už je skutečně zanedbatelná částka," věří místostarostka Olga Bastlová s tím, že teplo pro konečného odběratele teď snížili o 16 korun na každém gigajoulu. Od ledna tak Bytes bude účtovat zálohy ve výši 672,6 koruny včetně daně.

„Zatímco teplárna svoji cenu o jedno procento zvýšila 
(o 6,50 Kč), my jsme ji o 16 korun snížili. Jestli ale bude rozdíl dál klesat, ukáží až investice. A pro příští rok už radní schválili zadávací dokumentaci na rekonstrukci rozvodů na Kopečku, což je kolem 30 milionů," upřesnil šéf Bytesu Ondřej Semerák.

Levnější teplo nadělila odběratelům i teplárna z Plané nad Lužnicí. Ta avizuje pokles na vstupu do distribuční sítě o šest korun a podle ředitele Libora Doležala se projeví i na ceně pro koncového spotřebitele. Doufá v to i starosta Sezimova Ústí Martin Doležal.

Zálohová cena tepla 
téměř všude klesá

„Výše záloh ještě nemáme odsouhlasené, to přijde až v lednu a já doufám, že se zlevnění promítne i do cen pro konečné spotřebitele. Ale zatím to nevím, neboť vrcholí příprava akvizice firmy Energoinvest," dodává starosta Martin Doležal, čímž zopakoval záměr města odkoupit firmu, která teplo z plánské teplárny pro Sezimovo Ústí dopravuje. Kdyby tento mezičlánek z řetězce vypadl a činnost by zajišťovalo město, získá i přímý vliv na tvorbu cen. Po začátku roku už by mělo být jasněji.

Plánská teplárna posílá do distribuce gigajoul za 358 korun, táborská za 416,7 koruny.
Proti teplárnám teď často stojí mírné zimy, kdy se odběry tepla snižují. Na výpočet táborské ceny ale má vliv také zlevnění vstupních energií.

„Pokles ceny z nejvýznamnější části způsobil pokles vstupních cen energií, jmenovitě u zemního plynu a elektrické energie, respektive změna dodavatelů, a úspora stálých nákladů oproti předpokladu letošního roku," potvrdil tajemník táborského úřadu Lubomír Šrámek.

Miliarda do úspor

V Plané za úsporami vidí především rozsáhlou modernizaci teplárny, do níž majitel investoval 1,5 miliardy. Nová technologie zvýšila efektivitu výroby a snížila náklady. Navíc podle prohlášení generálního ředitele teplárny Libora Doležala se vložené peníze nepromítnou do konečné ceny tepla pro odběratele.

Jejich teplárna se zajímá i o zákazníky na Sídlišti nad Lužnicí. Táborská radnice před časem obdržela nabídku, aby jí tuto část města přepustila. Vzápětí se ozvala i táborská teplárna se svým návrhem, jak lidem ušetřit a také je udržet.
Radní vítěze ještě nestanovili, Olga Bastlová měla materiál Teplárny Tábor víc rozpracovat a znovu předložit. Jak ale řekla, pracuje na obou.

Ušetřit za teplo by měli občané i jinde. V Soběslavi sice částky ještě neznají, ale Vladimír Falada ze Správa města předpokládá pokles ceny o 40 korun na gigajoulu.

„Na tento rok byla cena 570 korun bez daně, na příští předpokládáme snížení ceny, protože klesla cena plynu," naznačil Vladimír Falada.
Ve Veselí pro konečné odběratele již výši záloh odhlasovali. Za každý spotřebovaný gigajoul budou lidé od ledna platit 740 korun včetně daně. „Kalkulační cena je oproti letošnímu roku nižší o dvě koruny a 53 haléřů," upřesnil jednatel Veselských služeb Jaroslav Benda.