Závěr celostátní akce Týden knihoven dostal v Táboře nádech vzdáleného Vietnamu. V dětském oddělení se sešli malí posluchači,kteří se dozvěděli něco málo o zemi, v nížmajísvé předky jejich mnozí kamarádi a spolužáci ze školy. Dozvěděli se například, kolik lidí v této asijské zemi žije, kteréje hlavní město i kterýmijazyky se v osmdesátimilionové zemi mluví.A nechyběla ani zvuková ukázka jazyka. Vietnamská školačka přečetla dětem pohádkuv jazyku svých rodičů.Sladkoutečku za setkáním udělaly vietnamské cukrovinky sčajem. Podobně už v knihovně slyšeli pohádkyv ruštině, ukrajinštině nebo romštině. Tyto cykly připravuje knihovna ve spolupráci s Asociací pro integraci.

Týden knihoven se v České republice konal již popatnácté. Letos dostal motto Patnáctý krajČeské republiky, kraj knihoven. A jaký byl? To zhodnitla ředitelka táborského zařízení Alena Otrubová výstižně: "Podařil se. Všechny akce, které jsme si připravili navštívilo hodně lidí.Dokonce bych řekla nad našeočekávání." Na knihovnice však čekalo i další překvapení: malý zájem o elektronickou čtečku knih.

I nečtenářepřilákali například Jiří Černý, který večer v knihovně věnoval hippies nebo autorskéčtení z nových knih MiloněČepelky a Josefa PepsonaSnětivéhoSvědectví inspektora Toufara, Samolásky a soulásky a Tři vánoční dárky.

Kromě setkání se čtenáři se v rámci svého týdne sešli i pracovníci malých knihoven z okresu. "Je to už naše tradiční akce, vždy se jedemepodívat do nějaké malé knihovny, aby si knihovníci vyměnili zkušenosti a viděli i něco nového. Letos jsme byli v nové knihovněv Soběslavi a vmalé v Řípci," dodala ředitelka Alena Otrubová.

Děti pak dostalymožnost podívat se i do prostor, které běžně v knihovně navštívit nemohou. V Táboře sitak vyzkoušely zabalování a zařazováníknih do katalogu.Na děti z mateřinek tu pak čekala pohádka Opejskovi a kočičce.