Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tvrdohlaví: ani jeden nechce couvnout

Tábor - Spoluvlastníci Teplárny Tábor dál proti sobě stojí s tasenými meči. Na spolupráci se marně dohadují třetím rokem.

3.11.2016
SDÍLEJ:

Teplárna Tábor.Foto: Archiv redakce

Dál si každý trvá na svém a nemíní couvnout. Tábor odmítá teplárně pronajmout i svou část trubek a stanic, a teplárna hraje vabank: chce všechno, nebo nic. Je tedy ochotná se vzdát i svého dosavadního podílu na distribuci.

Podle stanoviska radnice to vypadá spíš na to nic. Neboli, že z rozvodu tepla vypadne teplárenský článek a naopak nevycouvá Bytes, pro nějž je přeprodej tepla ziskovou záležitostí.

Byť takové stanovisko nese rizika, místostarostka Olga Bastlová ho po schůzi radních potvrdila. „Přijdeme asi o pět milionů z nájmů a poneseme náklady ztrát. A kdyby musel Bytes teplo zdražit, ohrozili bychom systém centrálního zásobování," připouští. Proto dál na rozchodu se společníkem hledají klady a zápory.

Stav bez nájemní smlouvy, kdy si výrobce od Bytesu pronajímá část sítě, hodnotí ředitel teplárny Tomáš Paur z obchodního hlediska jako nevýhodnou, ale z beder jim odpadnou náklady za ztráty tepla, které z trubek během přenosu uniknou.

„Ztráty představují částku více než deset milionů za rok, kterou jsme museli zakalkulovat do cen. Pokud si síť už pronajímat nebudeme, bude těchto deset milionů naší tržbou, protože teplo stejně prodáme, ale tyto ztráty už půjdou na Bytes," upozorňuje Tomáš Paur, s čím by se musel Bytes vyrovnat.

Tato varianta je pro radní přesto přijatelnější, protože kdyby se vzdali distribuce ve prospěch teplárny, poslali by podle Olgy Bastlové Bytes do ztráty. A nejde jen o pět milionů, které si přičítá za pronájem zařízení.

„Také bychom ztratili kontrolu nad objemem dodávaného tepla a museli bychom propustit pět lidí z Bytesu," říká místostarostka a připouští, že pokud bude rozvod tepla zajišťovat mezi své zákazníky jen Bytes, musely by nastat změny.

„Nechci ale teď říkat, že bychom museli teplo zdražit, k tomu jsme zatím nedošli. Ale bohužel, v teplárně máme jen osmačtyřicetiprocentní podíl," dodala Olga Bastlová.

Ačkoli město nemá v představenstvu teplárny svého oficiálního zástupce, neboť radní Petr Novák v něm zasedá na vlastní pěst, starosta Jiří Fišer říká, že v něm hájí i barvy Tábora.

„Bavili jsme se o tom, jak v této věci dál a Petr Novák uvedl, že bude hájit pozici města tak, aby se cena nezvyšovala," upřesnil.

Ředitel Tomáš Paur za teplárenskou stranu také ujišťuje, a sice, že i oni mají na mysli příznivé ceny pro konečné odběratele.

„Celá naše nabídka, že si chceme pronajmout celou distribuční síť, směřovala k tomu, aby pro koncové zákazníky cena klesala," říká s tím, že tento model mohl být výhodný pro obě strany.

„My bychom totiž byli schopni dnešní cenu tepla garantovat nebo ji i snížit. Výměnou za to, že budeme mít čtyři roky perspektivu dodávek do tohoto systému," zmiňuje ředitel.

Odběratelé ale mohou být v klidu, teplo trubkami dál poběží bez ohledu na to, kdo je má v moci. A Tábor jako spoluvlastník teplárny také zřejmě nebude hledat jiného výrobce. Leda by svůj díl nabídl trhu. A to zatím na stole neleží.

Autor: Alena Šatrová

3.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
11

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Poslední rozloučení na Táborsku

Táborsko - Přinášíme přehled pohřbů na čtvrtek a pátek od pohřební služby Melich.

Odjel rovnou na dvou motorkách

Ratibořice - Z jedné stodoly zmizely hned dvě motorky naráz.

Zastupitelé rozhodnou o přesunu hvězdárny

Tábor - Radní doporučí zastupitelům, aby je podpořili v přesunu zařazení hvězdárny.

Soběslavská školka předložila nejlepší projekt

Soběslav - Soběslavská školka z Nerudovy ulice se zapojila do aktivity eTwinning.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení