Rovných 122 hlasů poslali čtenáři do neděle 17. ledna Klárce Boháčové z Bechyně. Díky nim se tak stala novou tváří charitativní akce Velikonoce s Jesusem.

O pomoc při jejím hledání se na Deník obrátilo pořádající sdružení Fest 2004. Do akce se tak tentokrát zapojila veřejnost od samého začátku. Lidé mohli příjemce nominovat a poté svými hlasy na našem webu rozhodnout o vítězi.

„Příjemce, v tomto případě maminka Klárky, dostane všechny získané peníze z celého projektu. Částka bude složena z veřejné sbírky, peněz za lístky na benefiční koncert a dárcovských DMS,“ uvedla Andrea Koblasová, garant projektu.

Na sedačku

Maminka Michaela Boháčová chce peníze použít na zakoupení polohovacího sezení, které je součástí speciálního exteriérového kočárku pro děti s podobným postižením.

Podvozky a sedák do bytu jí pomohly pořídit maminky na internetu. „Uspořádala jsem svou vlastní sbírku na jednom serveru pro maminky. Za dva měsíce se mi podařilo sehnat třiadvacet tisíc korun, takže větší část polohovacího kočárku se nám z toho podařilo pořídit,“ říká.

Sedačka na ven ale stále chybí. S příslušenstvím přitom vyjde bezmála na dvacet tisíc korun. Pro tyto děti rozhodně není žádným luxusem. „Je velmi důležité, aby měly děti tyto kvalitní pomůcky. Je to velká prevence proti budoucím problémům s páteří. Různé terapie a rehabilitace totiž pozbývají smysl, když po většinu svého času leží dítě ve špatné pozici. Naštěstí už dnes na trhu jsou. Bohužel ale bývají zatím velmi drahé,“ shrnula ředitelka sdružení Kaňka Irena Heřmánková. Klárka tu tráví každé pondělí.

„Chtěli bychom častěji, ale zatím bydlíme v Bechyni, já neřídím a Klárka navíc velmi špatně snáší cestování. V březnu bychom se ale měli stěhovat do Tábora,“ těší se maminka Michaela.

Denní stacionář Kaňky Klárka navštěvuje od loňského podzimu. Odtud odchází na různé terapie, které napomáhají jejímu rozvoji a uvolnění svalové tenze.

„Myslím, že by Klárce prospěla i muzikoterapie. Ta ale v pondělí nebývá. Jestli se přestěhují do Tábora, bude moci chodit i sem,“ míní Irena Heřmánková.

Tváře kampaně

Klárku a hlavně její maminku nyní čeká hvězdné období. Tvář Velikonoc s Jesusem bude nyní muset čelit mediálnímu zájmu.

„Nejhorší je nekomunikativní partner. To ale tentokrát rozhodně nehrozí. Paní Boháčová mezi ně nepatří,“ libuje si Andrea Koblasová.

První dva ročníky benefiční akce střádaly peníze pro organizace. Podle předsedy sdružení Fest 2004 Štěpána Pavlíka je ale lepší, když má sbírka konkrétního příjemce. Tvářemi Velikonoc s Jesusem už se poté staly Terezka, Jakub a Lukáš, pro kterého se podařilo loni získat dokonce více než 25 tisíc korun.

„Loni jsme poprvé začali s dárcovskými DMS, letošní novinkou je zapojení čtenářů Táborského deníku. Myslím, že je dobře, že se veřejnost takto angažuje hned od začátku. Navíc přes sto dvacet hlasů jen pro Klárku už o něčem vypovídá. Doufejme, že do samotné sbírky se díky této kampani zapojí co nejvíce lidí,“ konstatovala Andrea Koblasová.

Benefiční koncert se odehraje 4. dubna v táborském Miléniu. O dalším průběhu sbírky vás budeme průběžně informovat.

Klárka

Kombinovaným postižením trpí dnes tříletá Klárka Boháčová od narození. I když na vině nebylo nedonošení, ale souhra několika velmi nešťastných náhod při samotné cestě holčičky na svět.

Při velmi těžkém a protahovaném porodu, kdy ošetřující lékařka strakonické porodnice čekala na pomoc dalšího lékaře půl hodiny, došlo k přerušení přívodu kyslíku. Klárka nemohla dýchat, což zanechalo těžké a nevratné následky. Přitom by stačilo málo. „Lékař, který přijel po půlhodině, vytáhl dítě během půl minuty. Kdyby mě tehdy rodil on, nestalo by se to,“ je přesvědčená Michaela Boháčová.

Osud chtěl ale jinak, a Klárka bude trpět trpět těžkým kombinovaným postižením do smrti. Nebude mluvit, nebude se hýbat a bez podpůrných pomůcek ani sedět. Je ale velmi vnímavá, směje se a reaguje na různé podněty. Ze všeho nejraději se chová a miluje přítomnost dalších dětí. Nová sedačka, na kterou jí doufejme vydělá benefiční koncert, jí pomůže, aby nejen na ně lépe viděla. Není totiž příjemné dívat se na všechno jen vleže.