Vybíráme pro vás z příběhu malé Aniky, jak jej na internetu sepsala maminka:
Anika se narodila v termínu a během dvou hodin na světě byla bez komplikací, jen se žloutenkou. Ještě v porodnici jí lékařka změřila ušní emise. Malá holčička neměla žádnou odezvu.

Hned po propuštění z porodnice ji rodiče vezli na další měření. Anika se dostala na dvě čárky, ale jinak nic. V šesti týdnech se lékařům nepozdával vývoj dítěte, Anika v té době držela hlavičku stále k jedné straně a vůbec nenaznačovala napřimování. Verdikt zněl, že má v horní části tělíčka hypotonii a v nožičkách hypertonii.

Během dalších měření emisí v uších nebyla žádná odezva. Rodiče s dítětem odjížděli na vyšetření do Motola s vírou, že ztráta sluchu bude do padesáti procent. Realita však byla jiná. Na levém uchu měla zbytky sluchu, na pravém byla na hluchotě. „Pro nás to byla velká rána, protože s tím jsme vůbec nepočítali. Hned nám nabídli, že je Anika ideální adept na kochleární implantát a že ji zařadí do programu,“ píše na internetu maminka Iva.
V šesti měsících se dostavil první úspěch Vojtovy metody: Anika poprvé přizvedla hlavičku nad podložku.

Dnes je děvčátku 2,5 roku a jednou týdně navštěvuje stacionář Kaňka v Táboře. Její mozek je po adnátní CMV infekci s četnými kalcifikacemi, má postižení všech končetin, centrální poruchu zraku, epilepsii, mikrocefalii a těžkou dětskou mozkovou obrnu.

V listopadu roku 2009 jí byl voperován kochleární implantát pro podporu sluchu a loni v lednu Peg sonda pro příjem potravy.
„Anika je závislá pouze na rodičích a svých nejbližších. Rodiče zkouší všechny možné způsoby léčby a jednou z nich je i alternativní medicína v Egyptě. Tato léčba stojí přes sto tisíc ročně. Letos byla Anika v Egyptě prvně a výsledky byly znatelné již po několika dnech léčby,“ napsala nám Jana Valová.
Rodina potřebuje peníze na všechny zdravotní pomůcky, například na jídelní židli, které dítěti usnadní život. „Také by potřebovali uzpůsobit koupelnu, na kterou po všech výdajích už bohužel nezbývá,“ dodává Valová.

Prvním z nominovaných pro letošní ročník sbírky je Stanislav Měřínský z Tábora. O každém zveřejněném příběhu pak budete moci hlasovat na webových stránkách Táborského deníku. O termínu budete včas informováni, a to v poslední nominaci. Vítěz se stane příjemcem výtěžku sbírky Velikonoce s Jesusem, kterou pořádá táborské sdružení Fest 2004.

Sbírka už pomohla třem handicapovaným: Jakubovi, Lukášovi a Klárce. Jakub tak získal bezbariérový přístup do domu, Lukáš si mohl dovolit asistenta a Klárka odpočívá v polohovacím kočárku.