Trefit dopravní spoj z Turovce není jen tak. Hlavně ráno. Když Tereze Hovorkové začíná vyučování nultou hodinou, musí si přivstat a jet již před šestou ranní. A ve škole tak musí čekat, až začně vyučování. „Odpoledne jsem ráda, že mi vyučující vyjdou vstříc, když je třeba, protože bych jiný zpáteční spoj nestihla,“ říká středoškolačka. Z vyučování proto někdy musí o dvacet minut dříve. S cestováním za prací to mají jednodušší její rodiče.

„Taťka jezdí do Chýnova a mamka pracuje v Turovci, takže té dojíždění odpadá,“ dodává studentka, která se přišla podívat na dětský karneval.
Ten se konal poslední únorovou neděli ve třídě bývalé školy, která je sídlem pošty i obecního úřadu. Třídu využívají jako sál při konání různých malých společenských akcí. Na žádné velké večerní plesání to není. Na to musí turovečtí k sousedům. Jako v případě posledního maškarního bálu.

Na dětském karnevalu si daly dostaveníčko malé i větší děti většinou v doprovodu svých maminek či babiček. Kdo by řekl, že v tak malé vesničce, která má pár stavení kolem silnice mezi Planou a Chýnovem je tolik dětí. Zřejmě za to může hned několik aspektů. V první řadě určitě fakt že Turovečtí mají za humny hned několik měst. Z jedné strany hned za lesem Planou (5 km) a Sezimovo Ústí z druhé strany a taky přes les Tábor (5 km) a když se vydají po silnici plnou zatáček tak se ocitnou v Chýnově (4 km). Další důvod, proč mít v občance trvalé bydliště Turovec je i cena parcel. Jako bonus může fungovat i fakt, že každý nový občánek obdrží od obce, která si vzala mustr z Chýnova, finanční dárek ve výši 10 tisíc korun. To všechno je bezpochyby důvod, proč se v posledních letech v obci prodalo 17 parcel na pozemích ve směru na dlouhou Lhotu. Jejich obyvatelé, v převážné většině mladé rodiny s dětmi, snížili věkový průměr občanů obce, který činí 34 let .

Mezi mladé rodiny s malými dětmi patří i Pavla Procházková, momentálně na mateřské dovolené. Ani ona spolu s malou Terezkou a Vojtou na karnevalu nechyběla. Do Turovce se přistěhovala s přítelem a společně rekonstruují starý domek.

„Pocházím z Tábora a přece jen mi trvalo, než jsem si na některé věci zvykla. Na druhou stranu jsem ráda kvůli dětem. Příroda je tady na dosah. Kousek do lesa a rybník, kam chodíme krmit kachny a labutě je na návsi a do Tábora jezdím za rodiči,“ komentuje výhodu blízkého města.
Bez dojíždění do škol a hlavně do zaměstnání se obejde málokdo. Ještě donedávna se těm, co jezdili do Tábora kolem Kozího hrádku cesta komplikovala. Nebyla totiž průjezdná po dobu, co se budovala stavba dočasného železného mostu přes Kozský potok, a tak museli vzít zavděk delší trasou přes Sezimovo Ústí nebo Chýnov.

Od té doby co je tato trasa opět otevřena, je zase dojezdová vzdálenost otázkou několika kilometrů a minut. Stačí projet lesem, přes most, polem a člověk je v Měšicích raz dva.
I když ranní autobus jezdí včas, Dagmar Kohoutová dává přednost autu. „Jezdím s kolegyní, je to pohodlnější,“ přiznává s tím, že cestou si stihne i nakoupit.
A kdyby snad nákup nestihla, nic se neděje. V obci funguje dobře zásobený obchod v soukromých rukách, takže ti, co nedojíždějí nemusí mít obavy, že by to u nich vypadalo jak u vyjedeného krámu.

Na rozdíl od obchodu vzalo za své před necelými dvěma lety zemědělské družstvo. Poté, co bylo zrušeno, práci v zemědělství nabízí sousední Nová Ves.
Sem dojíždějí i malé děti. Do školky. Před lety školku navštěvovaly i děti Jany Farové, která v současné době pracuje na obecním úřadě. Do Turovce se přestěhovala ze Sepekova od Milevska.

“Děti do školky vozila vždy nějaká maminka. Vždy jsme se na rozvozech domluvily,“ zmínila ideální způsob dopravy nejen svých potomků. Do chýnovské školy již děti dojíždějí autobusem.

Právě pro děti organizují v Turovci každoročně mikuláškou nadílku i besídku, kterou mají na starosti hasiči, kteří patří mezi aktivní obyvatele.
Zkrátka nepřijdou ani ti nejstarší. Pro ně obec pořádá setkání seniorů.

Mládež má vyhlášenou diskotékovou kulturu za humny. V rámci diskoték je doprava do Chýnova bez problémů, protože funguje svoz. Jinam a jindy už musí autem.

V Turovci nelze zapomenout na hospodu U Beránků. Kde jinde se dá monitorovat veškeré vesnické dění než v hospodě. Stává se centrem dění i při masopustu, protože od čtvrté hodiny ranní zde pečou masopustní koblihy a po masopustním průvodu si sem chodí odpočinout a posedět unavené maškary. O průvodu totiž absolvovaly cestu od jednoho stavení ke druhému a přitom ještě na ozdobeném voze smažily cmundu.

U Beránku se zastavují turisti i cyklisté, kteří brázdí okolí. Nevynechají ani možnost koupání v nové nádrži, která je součástí sportovního areálu. Ideální koupání a hřiště sem přilákalo ale tolik lidí, že obec musela nájezdům přespolních učinit přítrž. Areál obehnala plotem, nastolila přísný řád. Místní z toho vyvázli dobře. Dovnitř se dostanou na permanentku, kterou obdrží na obecním úřadu na občanku. Pořádek v areálu mají na starosti dva lidé, kteří se v péči o něj střídají .

Slovo starosty Pavla Prokopa
První písemný doklad o Turovci pochází z roku 1318 z „Desek zemských“. Obec Turovec byla majetkem pana Oldřicha Španovského, Rožumberků, města Tábor, Ferdinanda z Lobkovic a také rodu Harrachů. Od 1. 1. 1994 je spolu s místními částmi Kravíny, Strakačov, a částí Zárybničné Lhoty samostatnou obcí. Obec má 251 obyvatel a je vlastníkem 230 ha lesa, který sama spravuje a obhospodařuje.
Turovec se nachází na strategicky výhodném místě, přibližně 4 km od Chýnova, 10 km od Tábora, 8 km od Sezimova Ústí a 6 km od Plané nad Lužnicí, ale neposkytuje svým občanům mnoho pracovních příležitostí. Poloha zajišťuje snadný a časově nenáročný dojezd do okolních měst za zaměstnáním, úřady, nákupy a kulturou.
Turovecká krajina je rovinatá a vhodná pro nenáročnou turistiku, cyklistiku a v zimním období je oblíbenou trasou běžkařů. Za návštěvu také stojí Národní přírodní památka Luční, kterou najdete na hrázi rybníka Luční v horní části rybniční soustavy JZ od Turovce. Dále přes 400 let starý Kepkův dub se sedmi metry v obvodu a patnáctimetrovou korunou. Obec je obklopena pěti nádhernými rybníky. Turovecký, který se nachází v samém středu obce, Polní, Ratajský, Nečisto a Prostřední. Všechny rybníky jsou chovné a ke koupání nevhodné. To místní zastupitele vedlo k jednání o rekonstrukci bývalé vodní nádrže. Původní záměr byl rozšířen a nyní se můžeme pochlubit moderním sportovním areálem, ve kterém nejen místní obyvatelé najdou sportovní a relaxační vyžití. Areál zahrnuje čištěnou vodní nádrž, víceúčelové sportoviště a pro nejmenší brouzdaliště s hracím komplexem.
V obci dlouhá léta působí sdružení dobrovolných hasičů. Místní hasiči získali mnoho ocenění v požárním sportu. V minulých letech obec nakoupila nové vybavení na profesionální úrovni. Vyjíždějí k zásahům a pomáhají při živelných pohromách.
Zastupitelé pořádají mnohé kulturní akce, jako například dětský karneval, dětský den (soutěže, hry nebo zájezdy), oslava pro seniory (posezení s hudbou a občerstvením), oslava Dne matek (vystoupení dětí, posezení s hudbou a občerstvením), mikulášská nadílka (pro děti do deseti let balíček).
Již několik let probíhá v jižní části obce nová výstavba rodinných domů. Snažíme se, aby naše malá obec byla příjemným a klidným místem k bydlení se sportovním a kulturním vyžitím.

Pavlína Macelová