Stezky podle ní vedou ze tří měst v regionu Toulava, a to z Tábora, Milevska a Sedlčan do hlavního města českých pochodů Sedlce - Prčice. Dohromady se jedná o pět pěších tras a tři cyklookruhy.

Cesta na Prčice je atraktivní

"Cílem projektu je ukázat lidem krásnou krajinu Jistebnické vrchoviny, okolí Milevska a Sedlčanska celoročně. Slavný pochod se chodí jednou v roce, ale krajina je atraktivní pořád. Rodina, parta kamarádů, páry i osamělý poutníci tak mohou strávit dovolenou zdravým pohybem po stezkách a podpořit tak i místní výrobce a poskytovatele služeb," říká produktový manažer Toulavy, Jan Sochor.

Stezky byly podle Jany Píchové slavnostně otevřeny 1. června ve Vysokém Chlumci za účasti zástupců jižních i středních Čech, které projekt propojuje.

Manželé Roman a Petra Sušerovi obnovují provoz historického přívozu v Bechyni. Jezdit s pramicí chtějí od Obůrky na Židovu strouhu o víkendech už od května.
Nadšenci v Bechyni obnovují přívoz. Už v létě chtějí vozit lidi k Židově strouze

"Celková délka tras je přes 150 kilometrů. Stezky využívají stávajícího značení Klubu českých turistů (KČT). Jsou však v krajině viditelné i díky infotabulím Stezky do Prčice po celý rok. Ty obsahují mimo navigace i interaktivní hru pro rodiny s dětmi, kterou lze hrát prostřednictvím mobilního telefonu. V cíli čekají hráče odznaky Stezek," láká Jana Píchová.

Zajímavé cíle

Turista také dostane tipy na ubytování na trase i další zážitky, jako je třeba Kozí farma, nebo rybaření. Najde je v tištěném průvodci, který je k dispozici zdarma na infocentrech v Sedlci - Prčici, Táboře, Sedlčanech a Milevsku. Ale i na webových stránkách www.toulava.cz/jdetedoprcice a www.toulava.cz/nakoledoprcice.

Další součástí projektu je obnova starých původních stezek. "V rámci vedení tras se snažíme přeložit turistické značky z míst, kde vedou po silnici na původní cesty, které se za tímto účelem čistí a obnovují," říká Jan Sochor.

Česká republika se stala desátou zemí, která získala certifikát Leading Quality Trails Best of Europe.
Pěší Stezka údolím Lužnice se zařadila mezi nejlepší v Evropě

Ve spolupráci s KČT tak byla už loni vyčištěna cesta mezi Uhřicemi a Boletínem a další projekty se připravují.

Turista na stezkách může navštívit i zajímavá místa, jako jsou zřícenina hradu Borotín, vesnice Ounuz, vyhlídka z vrcholu sjezdovky Monínec, Skanzen Vysoký Chlumec, Klášter Milevsko a další.