Vleky v Radvánově u Mladé Vožice se už definitivně zastavily. Letošní sezona byla se svými 48 dny provozu celkem dobrá. „Jenže ty minulé za moc nestály. V roce 2007 se lyžovalo pouhé tři dny, o rok později se vleky nerozjely vůbec. Z peněz vydělaných letos poplatíme dluhy a zbytek si necháme jako zálohu a příští sezonu. Nic navíc nezbyde,“ shrnul Miroslav Grunt z Radvánova.

Ještě před několika lety Radvánovští zvažovali možnost technického zasněžování. „To ale bývaly jiné zimy. Když středisko vznikalo, mohli jsme se spolehnout, že se díky počasí uživíme,“ posteskl si Grunt.

Podobně jsou na tom na Hůrce u Jistebnice. „Letos se lyžovalo asi sedm týdnů, takže jsme se trochu zahojili. Bude na letní opravy. Plánujeme vylepšení večerního osvětlení. Kdyby to takhle bylo každý rok, stačilo by nám to,“ míní František Hubáček z Hůrky.

Rekordní sezona

Na výše položeném Monínci, který disponuje umělým zasněžíváním, si nestěžují. Lyžařů se na jejich svazích prohání stále dost.

K současným sto deseti centimetrům technického sněhu plánují ještě asi deset čísel přsněžit. „Minimálně do Velikonoc bychom rádi, aby se lyžovalo. Dále záleží především na zájmu lidí,“ soudí vedoucí areálu Jaroslav Krejčí.

Zatím však na sjezdovce na Javorové skále nouzi o lyžaře nemají. I díky jarním prázdninám v Praze. „Jezdí sem ale i hodně lyžařů z Táborska. Zrovna včera dosáhl počet přepravených lyžařů milionu dvou set padesáti tisíc a jubilejní návštěvník byl ze Sezimova Ústí,“ pochlubil se Krejčí.

Zlevnění skipasů však plánují na Monínci až po 15. březnu. Stejně jako loni budou moci návštěvníci využít akcí typu „platí jeden, lyžují dva“ a podobně.
Na jaře vznikne na moníneckých svazích zbrusu nový bikepark. Jedna profi trasa už je hotová. Povede lesem a nebudou v ní chybět odvážné skoky přes kameny.

„Samozřejně ale připravujeme také trasu pro začátečníky jako jsem třeba já. Už se těším, až si ji také vyzkouším,“ přiznal Jaroslav Krejčí. Prozradil také, že do budoucna uvažují o vytvoření lanového centra. To je však zatím pouze ve fázi úvah.