Ordinací lékařů na vesnicích ubývá, a tak lidem nezbývá, že za zdravotní péčí dojíždět do měst.
„Tady je to špatné. Dětský doktor chybí, a to je tu dost mladých rodin a rodí se tedy i dost dětí. Momentálně musíme jezdit do Sezimova Ústí, Soběslavi nebo Tábora. Paní doktorka odešla a teď odešel i zubař,“ stěžují si Tučapští.
Zdravý selský rozum ale říká, že ekonomicky levnější a i pro přírodu šetrnější je, když jeden člověk přijede za dvaceti lidmi, než když stejný počet lidí nastartuje auto a jede za lékařem do města.
„Ztratil jsem dětského doktora i zubaře. Oslovil jsem asi deset lékařů a nabízel jsem i možnost nějakého zvýhodnění, přesto jsem neuspěl. Zaprvé jsou hodně přetížení a zadruhé musejí vlastně dublovat zařízení a vybavení, a to se jim z jejich pohledu vůbec nevyplatí,“ nastínil problém starosta Tučap Jaromír Kuttelwascher.

Dvě praxe jsou dvoje náklady

„Tady v Soběslavi vám běží nájem a další náklady, a na druhém pracovišti také, takže mít dvě oredinace není jednoduché,“ potvrdil soběslavský stomatolog Zdeněk Kovář, který v Tučapech odsloužil přes třicet let. Nyní dosáhl důchodového věku a nechal si pouze pracoviště v Soběslavi, kam za ním mohou Tučapští dojíždět. Problémem ale nejsou jen náklady na provoz ordinací, ovšem i to, že zubním lékařem se chce stát stále méně lidí.
„Praktičtí lékaři jsou, ale odbornosti jako jsou pediatři a zubaři už scházejí. Máme zájem, aby odborník v obci byl, abychom se dohodli. Přemýšleli jsme i o tom, že jednou týdně vezmeme autobus a starší lidi k lékaři dovezeme. Ovšem když někoho chytne zub akutně, tímto způsobem se to nedá řešit. Stát by měl finanční politiku do venkova více zohledňovat a hlavně, se postarat, aby lékaři byli,“ dodal tučapský starosta.