Uzavírka, která trvala téměř pět měsíců a komplikovala život motoristům, konečně skončila. „Most se provozu otevírá v úterý 17. října, ale ještě asi dva týdny budeme dodělávat práce mimo vozovku a kolem toku,“ podotkl v pondělí stavební inženýr Matej Čačaný. Stavební práce začaly už v květnu a investorem je kraj. „Provizorní lávka se usazovala 23. května, tímto dnem jsme začali stavbu realizovat. Těší nás, že jsme termín předání stihli dříve,“ informoval. Termín dokončení měli stavaři totiž stanovený až na 31. prosince.

Projekt podle jeho slov stál necelých 10 milionů a zaplatila ho Správa a údržba silnic Jihočeského kraje. „Byla to přímo jejich plánovaná investiční akce, most již nevyhovoval. Také si to kvůli povodním vyžádalo Povodí Vltavy,“ vysvětlil Matej Čačaný.

UZAVÍRKA POTRÁPILA

Radost ze zatím neoficiálního otevření má i starosta obce, Pavel Novák. „Občané samotnou výstavbu a uzavření cesty brali většinou negativně, lidé bydlící v místní části Nouze, což je za mostem, museli objížďkou,“ vysvětlil. Přesto, že jim obec nabídla parkování na návsi, u čističky odpadních vod či hřiště, možnost využilo asi jen 80 procent obyvatel. „Místní se snažili hledat zkratky, pěším jsme nechali nainstalovat provizorní lávku, někteří projížděli brodem, ale ten je jen pro terénní automobily,“ podotýká starosta Tučap.

Objížďka od Soběslavi vedla přes Meznou a Kvasejovice. Z druhé strany se jezdilo přes Budislav a Katov. „Starý most už nevyhovoval hustotě dopravy, nový zajišťuje také perfektní odvodnění, přispěje určitě bezpečnosti dopravy, protože je rozšířen. Po levé straně je také širší chodník pro chodce a na pravé úzký údržbový,“ vysvětlil starosta Pavel Novák.