VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tučapský senior dům krajští radní zrušili

Tučapy - Stěhovat z Tučap se bude 55 klientů, práci si hledat 31 lidí.

9.7.2014
SDÍLEJ:

Tučapský zámeček dříve sloužil jako škola a po dětech tady našli svůj domov senioři. K dispozici mají park i nádvoří, kde relaxují. Foto: Kateřina Krejčová

Jakmile bylo rozhodnuto o stavbě domova pro seniory v Bechyni, začalo se mluvit o zrušení domovů v Budislavi a Tučapech. Volba nyní padla na Tučapy. Již ji schválili krajští radní.Senior dům Tučapy.

Ve vesnici se nemluví o ničem jiném, senior dům v zámečku funguje už přes 30 let. Lidé vnímají rozhodnutí jako nesmyslné: „Každý rok se tam investovaly těžké peníze a domov není v takovém stavu, aby se nedal používat. Slouží lidem z okolí a jestli je dají do Bechyně, odříznou je od rodin," říká bývalá účetní domova Růžena Prokešová.

Rozhořčení ale neskrývá ani starosta Pavel Novák, který kritizuje hlavně nedostatečnou komunikaci mezi obcí a krajem, který domov zřizuje. „Kraj je vlastníkem a nechceme s ním bojovat, ale naší prioritou je rozhodnutí radních zvrátit," ujišťuje.

V obci teď starosta Pavel Novák nemá lehkou situaci, ať jde po ulici nebo přijde do obchodu, všichni chtějí vědět, jak to s jejich domovem bude.
„A já nemohu odpovědět, protože znám jen usnesení radních. Psal jsem hejtmanovi, který je ale na dovolené, tak doufám, že se mi někdo ozve. Kdyby se nám nepodařilo rozhodnutí zvrátit, chtěli bychom alespoň spolurozhodovat o využití uvolněné budovy," říká s tím, že k tomu stanovili čtyřčlenný vyjednávací tým.

Starosta netají obavy z toho, že by v objektu mohla být ubytovna, k níž se budou stahovat nepřizpůsobiví občané. A dopady pocítí i život v obci, například obchodníci, místní pošta, o kterou v obci bojovali a kde mají klienti senior domu účty. Situace se změní i ve vyvařování pro starší lidi mimo domov seniorů. „Tuto službu rozhodně chceme zachovat, vařit budeme ve škole, ale také se nikdo nezeptal, zda to například kapacitně půjde," zlobí se Pavel Novák.

Radní Jaromír Novák připouští, že půjde o velmi citlivou záležitost. Nicméně je přesvědčený, že záměr s vedením obce projednali. „Věřím, že ta jednání byla, jen jsme nevěděli, kdy útlum přijde."

Strach o místa

Citlivé je uzavření domova z více faktorů. Například pro klienty i jejich příbuzné, kteří žiji v okolí a mají to k sobě blízko. A také pro zaměstnance. Všichni totiž s nabídkou nového místa počítat nemohou.     „Část z nich dostane nabídku přejít do Bechyně, část bude zřejmě nadbytečná. Je také pravděpodobné, že ani všichni stávající zaměstnanci v Bechyni nebudou mít možnost přejít do nového objektu," míní radní Novák.

V Bechyni i Tučapech pak bude kraj řešit stejný problém: co s prázdnými budovami. „Může se stát, že najdeme využití pro podobné vlastní služby, ale také mohou budovy jít do prodeje," naznačuje Jaromír Novák. První způsob by mohl být nadějí pro pracovníky, kteří v příštím roce vypadnou z kola.

Za čas by k dvěma budovám měla připadnout třetí, a sice po zavření domova v Budislavi. Podle Jaromíra Nováka je stejný osud neodvratný. Delší dobu však bude fungovat coby záchytná síť pro klienty, kteří z Tučap nebudou chtít do Bechyně ani třeba do Tábora.

V pozadí rozhodnutí je podle vicehejtmanky pro sociální věci a zdravotnictví Ivany Stráské nevyhovující úroveň tučapského zámečku ze 14. století.

„Již před mnoha lety se počítalo se zrušením obou zařízení. Důvodem je nemožnost jakékoli přestavby a nedostatečný komfort, bariéry, pokoje po více klientech bez sociálního zařízení," zdůvodňuje. O Tučapech tedy rozhodl komfort, ekonomika i složení klientů, kdy více než dvě třetiny z pětapadesáti lidí přišly z Tábora a Sezimova Ústí.
Ředitel zařízení Jiří Eibl jako zaměstnanec kraje rozhodnutí radních respektuje, nicméně je přesvědčen, že nedali žádný důvod k tomu, aby jejich domov zrušili.

Peníze pro zámek

Navíc ještě nedávno se do objektu, který původně býval tvrzí, investovalo.
„Máme například pět let nově natřenou střechu, novou fasádu, v roce 2005 se vyměnila okna. Investovat se přestalo tak před třemi lety," říká ředitel, který vede domov v Tučapech a Budislavi a celkem má ve stavu 63 lidí. V Tučapech jich pracuje 31, z toho 19 je z bezprostředního okolí. Jako ředitel tu nastoupil v roce 2007, jen krátce po sloučení obou domovů.

V usnesení rady kraje se píše, že útlum má skončit 28. února příštího roku. Ivana Stráská mluví o polovině příštího roku. „Do zimy proběhnou jednání s klienty, jejich rodinnými příslušníky, samosprávami i zaměstnanci. Chápu, že se lidé obávají změn, ale moderní péče musí být poskytována v moderním prostředí. Jsem přesvědčena, ze na lepší se snadno zvyká."
Ředitel Jiří Eibl nyní už nemůže do Tučap přijímat nové klienty a na dobu neurčitou ani zaměstnance.

Jak vnímáte zrušení domu pro seniory?

Blažena Herzová
Je to určitě škoda, že ho chtějí zrušit. V domově je skoro šedesátka seniorů a hlavně z okolí. Nevím, co budou dělat někde v Bechyni. Obec by měla zabojovat o to, aby tady dům zůstal už jen proto, kolik lidí přijde o místo.

Marie Vyhlídková
Pro seniory tady vaří, a pak rozvážejí obědy po vesnici. Sama je mám odtud objednané. Pracují tam ženský z Tučap a takhle přijdou o místo. Je tam zaměstnaná asi třicítka lidí. Určitě jsem proti zrušení.

František Vyhlídka
Měl jsem v domově maminku a je škoda, že ho ruší. Se službou jsem ale nebyl úplně spokojený. Myslím, že se jí sestry mohly o trošku více věnovat. Domovu určitě chybí peníze. Zlepšit by se mohlo sociální vybavení.

Petra Bočánková
Pro zrušení rozhodně nejsem, ale domov by si zasloužil finanční injekci. Exteriér domu je opravený, ale je potřeba investovat do lepšího vybavení a zázemí. Třeba v prvním patře byla pro všechny jedna koupelna. ⋌

Autor: Alena Šatrová

9.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení