Osud trpaslíka Štěsti, který tvoří spolu s hodinami dominantu na křižovatce ulic Dukelská a 9. května už dvanáct let, byl v posledních měsících nejistý.

Občanské sdružení Trpaslík svedlo o jejich budoucnost s radnicí boj. Nakonec hodiny nejen že nezmizely, ale dokonce získaly i umělecký rozměr.

Radní chtěli křižovatku předělat kvůli nesouladu s evropskými předpisy. Nově vzniklé občanské sdružení se však za to, aby hodiny zůstaly v původní podobě i s trpaslíkem, postavilo a nakonec vyhrál Štěsťa podpořen místními obyvateli, kteří jej podpořili peticí.

Sloup nyní zdobí poletující brouci nad nimiž levituje červená kostka hodin. Na ní stojí Štěsťa, který rovněž prošel ozdravnou kúrou.
Na nové podobě hodin se významnou měrou podílel i akademický malíř Karel Franta.

„Můj kamarád, který je jedním ze zakladatelů občanského sdružení, mě požádal, abych něco na hodiny vymyslel,“ popsal umělec, jak se k projektu dostal. Dětský motiv na sloup prý vybral hlavně proto, že okolo hodin chodí děti do školy.

„Odmítnout službu rodnému městu jsem prostě nemohl,“ usmál se malíř Franta.

K odhalení hodin mělo dojít už 1. září, kdy šly děti po prázdninách do školy. Trpaslík by je symbolicky vítal. To však iniciátoři projektu nestihli, kvůli zdlouhavému jednání radnice. Novou podobu hodin mohli tedy lidé spatřit až včera u příležitosti státního svátku.

Štěsťu k hodinám doprovodil průvod vedený svatým Václavem na koni, sezimovoústeckými mažoretkami i řadou místních obyvatel. O tom, že jim není osud hodin lhostejný svědčí i to, kolik se jich přišlo na slavnostní vysazení Štěsti na hodiny podívat.

„Je dobře, že lidé něco dělají a že se o to zasadili. Na hodiny jsme zvyklí, jsou orientačním bodem. Byla by velká škoda, kdyby zmizely,“ řekla jedna z místních obyvatelek Eva Moravcová.

Definitivně ale odstranění hodin ze hry není. Město má do budoucna v plánu vzhled křižovatky změnit.

„Ještě není dobojováno. Ale s tím, kam jsme dospěli, jsme spokojeni. Sám jsem byl překvapený, jak spojení uměleckého díla s ciferníkem i trpaslíkem vypadá dobře,“ řekl Martin Nemrava, jednatel občanského sdružení Trpaslík.

„Doufáme, že i do budoucna zůstanou hodiny tam, kde jsou. Rád bych, aby je občané vzali za své,“ dodal jednatel sdružení.