Obec je útvar politický (náboženským obcím se tu věnovat nebudu). Politika je záležitostí moci, a ta má svoje nástroje: sílu (strážníky), právo (pravidla), diplomacii (vyjednávání) a intriku.
Obce začaly vnznikat ve starověku jako městské státy. Obrovský skok v jejich vývoji učinili staří Řekové vztyčováním veřejných prostor, shromaždišť pro řečníky a hlasování, amfiteatrů umění, stadionů sportu… Ve středověku přidali svou hodnotu švýcarští spříseženci, kteří vytvořili svaz svobodných obcí, ve kterých se už dlouho rozhoduje o mnoha věcech referendy.
Dnešní politika je moderně stranická. Existují v ní proudy od krajní levice ke krajní pravici. Levicový názor bych charakterizoval takto: Člověk je tu proto, aby se začlenil do společnosti – u krajní levice násilím, u demokratické dobrovolně. Pravicový názor bych charakterizoval takto: Společnost je tu proto, aby ji svobodný jednotlivec využil pro sebe – ohleduplně u pravice za středem a bezohledně u pravice krajní.
U nás je teď situace taková, že zastánci krajní levice se neodvažují deklarovat své násilí a že zastánci krajní pravice zkoušeli přidávat kapky bezohlednosti.
Jako Čech jsem pro zlatou střední cestu. Je pro mě přijatelná levice odleva překrývající střed a i pravice překrývající ho z druhé strany.
Ve městě se moderní stranictví projevuje poměrem veřejného a soukromého. V USA existují i větší sídla, kde jediným veřejným prostorem jsou ulice bez chodníků (a i ty by se daly zprivatizovat a zpoplatnit). Jinak jsou tam jen soukromé parcely, soukromé obchody se soukromými parkovišti, soukromé školy, soukromá sportovní aréna a soukromé bary a herny, všechno bez závazku k obci. Není tam veřejná doprava, veřejný park, ani v okolí veřejně přístupný les. Taková sídla bych označil za krajně neoliberálně pravicová. V sídlech severní Koreje zase není soukromého nic.
Jsem–li středový člověk, jsem pro vyváženost veřejného a soukromého (veřejnou službu může provádět i soukromý subjekt dlouhodobě zavázaný obci). Líbí se mi švýcarská města i ta ve státech severní Evropy. Ve srovnání s českými městy se mi líbí i Tábor.
Autor chce článkem vyvolat diskuzi. Připojte se a zkuste odpovědět na otázky:
1) O jaké prvky byste navrhovali rozšířit v Táboře veřejný prostor a jaké jeho prvyk byste zprivatizovali či zrušili?
2) Jaké soukromé prvky v prostoru města byste navrhovali rozvíjet, omezit či zrušit?
A jedna otázka navíc: Používáte intriku jako nástroj k dosažení svých cílů?
Odpovídat můžete
i na adrese: reporter.taborsky@denik.cz
Vladimír Ira