V rozlehlé dvěstěhektarové zubří rezervaci doplní tamní stádo. Táborská zoo v rámci návratu zubra evropského do přírodních rezervací v Česku i Evropě odchovala už deset mláďat. Zatím poslední byla v druhé polovině roku samice Táborka.

„Náš samec Taran odcestuje 12. dubna do vyhledávané francouzské zubří rezervace Réserve des bisons d'Europe u města Sainte-Eulalie, kde rozšíří místní stádo a obohatí jeho genetický fond. Jsme velmi rádi, že Taran najde nový domov právě ve Francii, kde byl přesně před sto lety v roce 1923 přijat plán na záchranu zubra, který byl v té době ve volné přírodě už zcela vyhuben. A jehož součástí je nyní i naše zoologická zahrada,“ říká ředitel zoo Evžen Korec a dodává, že se táborská zoo návratu zubra věnuje už osmým rokem.

Mladá zubřice z táborské zoo se bude jmenovat Tamara. Jméno vybralo 144 fanoušků.
Mladá zubřice z táborské zoo se bude jmenovat Tamara. Jméno vybralo 144 fanoušků

„Program reintrodukce, tedy zpětného návratu, zubra evropského do české přírody je klíčovým programem zoologické zahrady Tábor, jejímž hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. Pravidelně u nás v rámci tohoto záchovného programu odchováváme mláďata, která postupně vypouštíme do přírodních rezervací, jak u nás v Česku, tak i v Evropě. K dnešnímu dni jsme už odchovali celkem deset mláďat,“ zdůrazňuje ředitel Korec.

Zoologická zahrada v Táboře se reintrodukci zubra evropského, tedy jeho návratu do přírody, věnuje od roku 2016, kdy nejprve v květnu přivezla čtyři samice takzvané nížinné linie zubra evropského. Do nového výběhu v táborské zoo byly na začátku května roku 2016 vypuštěny dvě zubří samice, tehdy téměř dvouletá Usjana a čtyřletá Uselina, které byly přivezeny z německého soukromého chovu v Usedomu. Krátce poté byly do zoo transportovány další dvě mladé samice narozené v roce 2015 – Norisa a Norma – z norimberské zoo. Tyto samice na konci roku 2016 doplnil chovný samec Poczekaj, který 22. listopadu přicestoval z polských Niepolomic.

Ve středu nechala táborská zoo převézt svého vůbec prvního odchovance zubra evropského do velkoplošné přírodní rezervace u Rokycan.
OBRAZEM: Zubr Tábor zamířil do nové rezervace. Založí stádo

Zubr evropský, největší zvíře, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.