Chemická laboratoř na Gymnáziu Pierra de Coubertina. Místo, kde se za normálních okolností vzdělávají studenti. Od pátku do soboty je ale vystřídala padesátka učitelů chemie, kteří se zapojili do veletrhu nápadů. Dvoudenní odborný seminář završily živé pokusy Petra Kolorose, učitele gymnázia.

Svým kolegům předváděl běžné pokusy, které žáky uvádí do problému rozpouštění a vše se snažil ukázat v barvách. „Řada barviv je velice zajímavých a hlavně je na první pohled vidět, co se zrovna děje v roztoku," uvedl Petr Koloros. Kromě toho experimentoval i s destilací. „To je metoda, kterou alchymisté používali odjakživa. Destilovali všechno možné," konstatoval na adresu svých pokusů.

Učitelé chemie byli svědky i experimentu s oxidem uhličitým a tekutým dusíkem, což Petr Koloros zkoušel na květině. Ta během pár minut uschla, takže ji bylo možné rozdrtit kladívkem na malé částečky.

Cílem všech pokusů bylo jednak ukázat jednoduchou chemii, to znamená roztoky a barvy, a také chemii, která je na hranici fyziky.

„To, co dýmá, jsou vlastně jen zviditelněné vodní páry, které jsou všude ve vzduchu a nikomu nevadí. Kdyby to byl skutečný kouř, tak se lidé začnou dusit," vysvětloval učitel chemie s tím, že páry známe třeba z diskoték. Poznamenal, že tekutý dusík se používá například při přípravě zmrzliny. „Když ji rychle zmrazí, nejsou v ní krystalky vody a je jemná," doplnil Petr Koloros.

Pokusy na videu

Kantoři se na semináři zabývali také tím, jak motivovat žáky a studenty ve výuce chemie a jak hodiny předmětu oživit. Řada přišla také na výměnu pedagogických zkušeností a návodů na výuku. „Velmi mě zaujalo natáčení chemických pokusů na video. Tomu bych se chtěl věnovat, protože kromě chemie učím také informatiku a myslím, že by to žáky mohlo zaujmout a zároveň bavit," řekl po skončení Michal Kolafa z vimperské základní školy.

Podle Petra Kolorose studentům dělá v chemii největší problémy představit si, co se skrývá pod určitým vzorcem či značkou, kterou si zapisují do sešitu. „Látku neviděli, nepracovali s ní, neví, jak reaguje. Znají pouze její značku, tedy symbol," dodal. Studenti na táborském gymnáziu si proto praktickou stránku zkouší v laboratořích.