Poplatky za svoz odpadu dosáhly ve většině obcí svého maxima. Přes magickou hranici 500 korun za osobu a rok se ze zákona nesmí.
Skutečné náklady vybíranou pětistovku ale často výrazně převyšují a radnice pak musejí dorovnat rozdíl z rozpočtu. Zatímco v obcích na Táborsku se platí poplatek paušálně, Písek drží platby za nádobu a četnost vyvážení. Pro občany je to minimálně varianta motivační a mnohdy s ní i ušetří.
„Jako tříčlenná rodina platíme tisíc pět set za rok. Nevadí mi ani tak výše ceny, jako spíš celý systém. Přestože poctivě třídíme, nemáme z toho žádné výhody. Platí se prostě paušál, ať se třídí, nebo ne. To je prostě špatně,“ tvrdí obyvatelka Tábora Jana Kaiserová.
„V Písku jsme zavedli poplatek za množství vyprodukovaného odpadu a frekvenci svozu,“ potvrdil referent píseckého odboru životního prostředí Roman Mára. Při čtrnáctidenní periodě vyvážení zaplatí Písečtí 960 korun. Když je navštíví popeláři každý týden, uhradí 1776 korun. Pokud tedy čtyřčlenné rodině, která poctivě separuje odpad, stačí vyvážet popelnici jednou za dva týdny, může oproti táborské rodině ušetřit 1040 korun. „Mohlo by to být trochu diskriminační například vůči osamělým důchodcům. Vycházíme jim ale vstříc. Mohou platit popelnici s někým napůl,“ doplnil Mára.
Jak dále uvedl, i Písek na systém odpadového hospodářství doplácí. Přímo na položce za svoz ale neprodělávají. Zde jsou čísla reálná.
V Mladé Vožici se dohodli na sjednocení tarifu. Občané zaplatí stejně jako majitelé rekreačních objektů, což pro ně znamená osmikorunové zdražení. Také lidé z místních částí, kde se popelářské auto objeví jen dvakrát do měsíce, si připlatí. Místo současných 444 korun nově vydají 452 koruny.
„Je důležité si ale uvědomit, že se nejedná jen o svoz odpadků, ale o celý systém odpadového hospodářství, který s sebou nese kupříkladu i využívání veřejných kontejnerů nebo kontejnerů na tříděný odpad,“ uvedl starosta města Jaroslav Větrovský.
Na poplatcích Vožice vybere 1,3 milionu, přitom skutečné náklady budou téměř jednou tak velké. „Jednoho poplatníka dotujeme částkou zhruba tři sta korun. Ale mít čisté město je jednou z našich priorit,“ dodal starosta.
Ve Veselí nad Lužnicí překračují skutečné náklady na svoz a nakládání s komunálním odpadem nově odsouhlasených 500 korun o 47 korun. I zde bylo vedení města nuceno přikročit k zavedení maximální výše poplatku, a to ze současných 480 korun.„Mám strach, že se opětovné zvýšení ceny projeví v přístupu občanů k ochotě třídit. Zatím jsou kontejnery plné, ale co když si pro příště řeknou, že když už si to platí, tak ať si s tím město poradí,“ obává se zastupitelka Darja Bártová (ODS). Stejný názor má i její kolega z KSČM Pavel Fejtl. Ten navrhoval, aby Veselské služby, které svoz zajišťují, zvážily další spolupráci s firmou Rumpold. Výběrovému řízení na nového dodavatele by měl předcházet průzkum trhu.