„Z celkového počtu je navržených 51 odkladů, takže do třinácti prvních tříd by mělo nastoupit 321 žáků," upřesnil šéf odboru.
Čísla jsou srovnatelná s loňským rokem, kdy k zápisu přišlo 377 dětí a odklad mělo 58 z nich. Ředitelé škol tak ve čtrnácti třídách přivítali 319 nových žáčků.

Zatímco například na některých školách v Písku musejí předškoláky odmítat, Radomír Kouba ujišťuje, že táborské základky mají kapacitu dostatečnou.

„Nemám zprávy o tom, že by ředitelé v Táboře budoucí prvňáčky odmítali. Pokud není naplněná kapacita daná v rejstříku škol a hygienou (30 dětí ve třídě), není k tomu důvod," vysvětluje šéf odboru s tím, že škola s volnými místy může přijímat i děti z jiných obcí, nicméně přednostně uspokojuje požadavky ze svého obvodu. Školy v Táboře se letos rozloučí s 276 deváťáky.

Pojem plná třída i nadále neplatí pro stádleckou školu, která bojuje o svoji existenci. Nyní ji navštěvuje šest žáků. Podle ředitele Vladimíra Doležala přitom malotřídka nabízí spousty výhod.

„V posledních letech začal trend, že rodiče dávají děti do Opařan. Přitom tady dětem zajistíme zcela individuální přístup. I evropské výzkumy ukazují, že malotřídky jim prospívají," míní ředitel Vladimír Doležal.

Zejí prázdnotou

Jak vysvětlil, tak zdejší učitelé mohou věnovat potřebnou pozornost jak talentovaným, tak i dětem, které trpí poruchami učení. „Ve větších školách se při hodině na pomalejší žáčky mnohdy ani nedostává," vyzdvihuje ředitel výhody malé školy s tím, že ani zdejším žákům nechybí tablet, čtečka, počítače i multimediální tabule. „Máme spousty výukových materiálů a pomalu pro ně nemáme využití."

Přitom v mateřince, která pod základku spadá, je 23 malých dětí. „Školka je plná. Máme pět předškoláků a u dvou to vypadá, že by šli k nám," doufá Vladimír Doležal. Rodiče motivují finančně. Prvňáček po nástupu získá tři tisíce a děti z dalších ročníků dva. Úspěch se ale nedostavil.