Když se Richard Moran při cestě do práce shýbal před padající traverzou pod Černými mosty, ještě netušil, že i on může dostat pokutu. Podle jeho slov si přikrčením ke svému motocyklu devátého října zachránil život.

Pud sebezáchovy

„Když jsem viděl padající traverzu, lehl jsem si na motorku a myslel, že to již nestihnu podjet. Neměl jsem kam uhnout a narazil do lešení,“ vzpomíná Moran. To, že železná traverza spadla přes vozovku, způsobil vysoký nákladní vůz. Pod Černé mosty se nevešel. Řidič motorky ale nechápe, proč byl i on označen za viníka nehody.
„Jmenovaný do spisu uvedl, že viděl, jak kamion pohnul s nosníkem nad ním, podíval se nahoru, sehnul se, přidal plyn a otočil se dozadu. Tak se stalo, že nesledoval provoz před sebou a narazil do lešení. Proto řešíme dvě na sobě nezávislé nehody,“ vysvětlil šéf dopravní policie Jan Rychtecký.
Postup policistů včera schválil i František Špale z BESIPu. „Bohužel, je to tak.“

Zákony nechápe

Původně se motocyklista Moran obával také o odebrání řidičského oprávnění. Nyní je klidnější, ale stále nechápe české zákony. „Policista, který to se mnou sepisoval mi řekl, že pokud to budu řešit, můžou mi sebrat i řidičák. Při té nehodě byl za mnou hrozný rachot a musel jsem se otočit, vůbec jsem nevěděl, co se děje. Ta traverza taky nepadá minutu, takže všechno se odehrálo během sekundy,“ hájí se.
Podle policie se ale dopustil přestupku nevěnování se řízení. „Ve správním řízení muži hrozí pokuta 1500 až 2500 korun, bez odebrání trestních bodů. Jak rozhodne správní orgán, tedy město, je už v jeho kompetenci,“ dodal včeral Rychtecký.

Názor právníka

Případ a svou plnou moc předal Moran svému právnímu zástupci.
„Podle fotografie je příčinná souvislost jasná. Tedy utržený nosník ležící na kamionu a opodál nabouraný motocykl. Nejen právník z fotografií pozná, že pád mého klienta něco zapříčinilo. Přijde mi to jako lehké metení problému pod koberec,“ konstatoval Moranův právní zástupce Jan Procházka. Před dvaceti lety by prý podobné „zametání“ chápal, v dnešní době už ne.
„Zatím nemám materiál na stole, policie má na zaslání minimálně měsíc. Nebudeme tedy spekulovat,“ řekl Radek Pilař z oddělení přestupků táborské radnice.