Nikdo se zatím nechce ještě příliš vyjadřovat, ale nezávisle na sobě máme potvrzeno hned z několika zdrojů: dárci krve už v Táboře neuspějí. Pokud se rozhodnou dále pomáhat potřebným, budou muset vyrazit na cestu do jiných měst.
Soukromá transfuzní stanice se totiž chystá ukončit provoz.

Vyjádření jejího majitele, lékaře Karla Dvořáka, se nám nepodařilo získat. V říjnu loňského roku byl totiž odsouzen za machinace ve fakturaci zdravotních výkonů a nákupů léčiv pojišťovně.

Pracovníci transfuzní stanice se k chystanému ukončení odmítli vyjádřit s tím, že nemají právo situaci jakkoli komentovat. Nové dárce však už nepřijímají a těm stávajícím dávají výkaz potvrzující počet odběrů. Tímto způsobem se o konci stanice dozvěděla i Linda Holubová, která dává krev již déle jak 11 let. Na kontě tak má přes třicet odběrů.

„Dostala jsem výkaz a radu, ať se přihlásím jinde, buď v Českých Budějovicích, Písku, Benešově, či Jindřichově Hradci,“ uvedla.

Podle ředitele táborské nemocnice Ivo Houšky však dárci nemusejí ztrácet naději. „Začali jsme připravovat vlastní odběrové centrum tak, aby měli dárci z Táborska, i v případě ukončení soukromé transfuzní stanice, kde darovat krev,“ uvedl. Táborská nemocnice má krevní banku s nepřetržitým provozem, která je zásobená ze tří transfuzních oddělení v rámci holdingu nemocnic Jihočeského kraje.

Předseda táborského Českého červeného kříže Josef Hájíček to vítá. „Nutnost jezdit do jiných měst by dárcovství notně zkomplikovala. Nemocnice případným vznikem odběrového centra dárcům z Táborska velmi pomůže,“ sdělil.

Táborsko přitom dlouhodobě patřilo mezi úspěšné. Dárců mělo dostatek, nejvíc po Českobudějovicku.

ČTĚTE TAKÉ:

https://taborsky.denik.cz/zpravy_region/soud-rozpleta-kauzu-majitele-transfuzni-stanice-20171018.html

https://taborsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/za-podvody-ma-lekar-pykat-5-5-roku-ve-vezeni-20171026.html