Trafostanici zdobí portrét důležité postavy historie tuzemské energetiky Františka Křižíka a připomíná jeho stavbu první elektrifikované železnice ve střední Evropě. Ta vede právě z Tábora do Bechyně.

„V roce 2023 v Táboře oslaví 120 let od uvedení do provozu první elektrifikované železnice ve střední Evropě a nám přišlo vhodné, aby se její zakladatel a důležitá postava historie energetiky na tuzemském území, mohla na své dílo pomyslně dívat právě ze stěny trafostanice,“ popsal Miroslav Točín, oblastní manažer společnosti EG.D.

„Navazujeme tím na další trafostanice, kterým jsme kromě oživení veřejného prostoru chtěli dát i vzdělávací funkci. Křižík je nejen zakladatelem zdejší trati, ale také v roce 1888 založil první městskou elektrárnu na českém území na pražském Žižkově,“ dodal.

Už před rokem se podobného motivu dočkala například trafostanice v Českých Budějovicích, kde jsou na stěnách vyobrazené podobizny tří důležitých postav historie světové energetiky – Benjamin Franklin, Thomas A. Edison a Nikola Tesla.

Jen v Táboře se jedná už o třetí pomalovanou trafostanici. O výmalbu se tentokrát postarali umělci z kreativního studia Ó design z Českých Budějovic. Na celém distribučním území EG.D už lidé najdou více než stovku trafostanic, které jsou pomalované nejrůznějšími motivy a příběhy od řady rozdílných umělců – jak profesionálů tak například dětí z SOS dětských vesniček nebo škol.

Na jihu Čech je více než desítka pomalovaných trafostanic i v dalších městech jako v Písku, Českých Budějovicích nebo ve Vimperku. S projektem malovaní na trafostanice začala společnost ještě pod názvem E.ON Distribuce v roce 2016. První se objevila v Jihlavě.