VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tradice ve Stádlci vlnu hrdosti nevyvolala

Táborsko - Statut městys peníze ze státní kasy obcím nepřinesl. Jde jen o návrat k historickému označení před rokem 1954

24.10.2013
SDÍLEJ:

Stádlecký zámekFoto: Petra Šitnerová

Výsadu pořádat dobytčí trhy neměla v minulosti pouze města, ale také městyse. V táborském regionu jsou taková místa tři: Stádlec, Malšice a Borotín. Novým statutem sice obce připomněly svou dávnou historii, více výhod jim ale to ale nepřináší.

Psal se rok 1852, když se do Stádlce sjížděli lidé z celého okolí na dobytčí trhy. O třináct let později získali místní dokonce povolení pořádat tři výroční trhy. Díky těmto krokům se Stádlečtí blaženě domnívali, že jejich obec povýšila na městys. Opak byl ale pravdou. Když se roku 1908 dotázali u správního soudu, zda tento titul užívají oprávněně, tribunál rozhodl, že nikoliv.

„K oficiálnímu povýšení na městys došlo až usnesením vlády Československé republiky 6. března 1925. Městys v názvu Stádlce byl používán až do reformy samosprávních územních celků v 50. letech 20. stoleté. Touto reformou bylo označení městys odňato," upřesňuje historii Jiří Hlinovský v publikaci o obci.

Práce předků

Teprve současná radnice si v roce 2011 označení městys opět vyžádala a Stádlec získal znak i vlajku. „Chtěli jsme vyzvednout práci našich předků a minulost obce, která na tom byla tehdy tak dobře, že si mohla vyžádat udělení titulu městys. Stádlec tehdy vzkvétal a rozvíjel se," popsal starosta Milan Kelich, proč došlo k tomuto kroku s tím, že nyní se cítí poněkud zklamaný: „Možná trochu naivně jsem se domníval, že díky tomu dojde mezi občany k nějaké vlně hrdosti a semknutí. Bohužel se to nepovedlo. Když vezmu například v potaz školu, která je bez žáků a rodiče raději vozí děti jinam. Trochu mě mrzí, že jsme se snažili navázat na tradici rozvoje, ale dnešní lidé to tak necítí," zhodnotil starosta.

Historie Malšic sahá až do roku 1279. Žije tady 1810 obyvatel a stejně jako v roce 1868, kdy se z obce stal městys, i dnes vzkvétá. V klidnějších dobách 2. poloviny 18. století se vzmáhal počet obyvatel i domů velmi rychle. V obci vznikl například Živnostenský spolek, fungovala tady četnická stanice i hasičský sbor, lékař a od roku 1865 se konaly výroční trhy.

Peníze nepřidá

„Malšičtí byli pyšní na to, že v minulosti byli městysem a ocenili, když jsme zažádali do Poslanecké sněmovny o navrácení statutu. Opět ho užíváme od roku 2008," shrnula starostka Miloslava Šebková. Vysvětlila, že k žádosti musela přidat zdroje z archivu, které dokládají významnou minulost obce. Honosnější titul nemá ale vliv na přidělování peněz do rozpočtu a městyse hospodaří stejně jako jiné obce.

Podle Pavla Cíchy (28), který v Malšicích žije, se pro obyvatele nic neměnilo: „Osobně jsem nepocítil žádnou změnu kromě dodatkové tabule pod názvem obce, ale zároveň bych se nechtěl dotknout těch, kteří se o to zasloužili. Každý je alespoň trochu hrdý na to, kde žije, aby tam mohl být spokojený. Máme tady vše. Jediné, co chybí, jsou chodníky," míní.

Třetími z Táborska, kteří upozornili na výsadní postavení obce v minulosti, jsou Borotínští. K povýšení na městečko došlo roku 1333 a největšímu rozmachu se obec těšila v první čtvrtině 18. století. Právě v této době se tady připomínají výroční trhy, školní vyučování i snížení robotní povinnosti. K tradici se místní navrátili v roce 2006.

Rozlišení sídel na vsi, měst a městeček existuje od 13. století a od 16. století se už městečkům říkalo městyse. Po roce 1918 tituly udělovala tehdejší vláda a po roce 1948 se přestaly se zákonem o reformě národním výborů používat. Se 17. květnem 1954 zanikly obce jako samosprávné a samostatné právnické osoby.

Pojem městys
• V minulosti se jednalo o sídla, kterým bylo uděleno právo pořádat týdenní a dobytčí trhy (tím se městyse lišily od vsí) a zpočátku výjimečně i výroční trhy. Městyse musely plnit roli spádového městečka pro okolní vesnice. Na rozdíl od města zde bylo mnohem silněji zastoupeno zemědělství a sociální a profesní rozvrstvení nebylo tak výrazné.
Po vzniku ČSR v roce 1918 udělovala statut ministerská rada na základě detailní žádosti obce. Podle „Statistického lexikonu v Republice československé" byly v roce 1930 na území ČSR 503 městyse.

• Od 1. července 2006 uděluje statut městyse předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na návrh obce po vyjádření vlády.⋌Zdroj: http://cs.wikipedia.org/

 

Autor: Kateřina Krejčová

24.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 24 840 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/ka v dětském domově. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 24840 kč, mzda max. 28650 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kvalifikace: vzdělání nejlépe pedagogického zaměření + NUTNÁ speciální pedagogika., Dále požadujeme psychickou a zdravotní způsobilost, výpis z evidence Rejstříku trestů, uživatelské práce na PC, empatický přístup k dětem. kreativitu, schopnost pracovat v týmu., Plat, který je uveden, je pouze tabulkový, vzhledem k příplatkům narůstá. Záleží také na počtu odpracovaných let., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, zvláštní příplatek, příplatky za SO+NE, svátky, po 3.měs možnost osobního ohodnocení., , Kontakt: emailem (zaslání profesního životopisu s uvedením dosažené kvalifikace), telefonicky nebo osobně - dle domluvy v Radeníně 1.. Pracoviště: Dětský domov,základní škola a školní jídelna,radenín 1, 391 20 Radenín. Informace: Blanka Šimáková, +420 381 298 041,333.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 30 000 Kč

Chemičtí technici pro technický rozvoj, výzkum a vývoj a pracovníci v příbuzných oborech Vývojář pro oblast technické keramiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy., Firma BRISK Tábor, a.s. hledá nového pracovníka - vývojáře v oblasti technické keramiky. Jeho náplní práce bude vývoj a inovace v oblasti keramické hmoty pro izolátory zapalovacích svíček. Dále ověřování nových zkušebních a měřících metod v oblasti měření vlastností keramických surovin. Praxe v oboru keramiky vítána, stejně jako aktivní výzkumná činnost a orientace v oblasti advanced materiálů a technologií., Požadované vzdělání: vysokoškolské., Obor: chemicko-technologický, se zaměřením na anorganické (nekovové) materiály (technická keramika, sklo, sklokeramika, komposity) procesy, pochody a charakteristiky materiálů při vysokém napětí a tlaku., Zájemcům nabízíme práci ve stabilní a dynamicky se rozvíjející společnosti se zajímavým finančním ohodnocením. Dále možnost podílet se na vývoji nových technologií, profesní růst, prostor pro samostatnost a kreativitu., Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, dovolená navíc, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, odměny za pracovní výročí, odměny za zlepšovací návrhy a sleva v podnikové prodejně., Kontakt: zaslání životopisu.. Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 731 557 733.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 500 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování provozní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: pož.: zručnost, spolehlivost, vzdělání základní, vyučení,, nástup dle dohody,, mzda + 25% + výkonnostní odměny,, stravování,, kontakt : TELEFON, E-mail !!. Pracoviště: Gz media, a.s., pobočka soběslav, Wilsonova, č.p. 222, 392 01 Soběslav. Informace: Iveta Bodnárová, +420 311 673 710.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 25 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič dodávky do 3,5t. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme na pozici: řidiči plachtové dodávky po EU. Jízdy od pondělí do pátku. , Požadujeme: řidičský průkaz sk.B, výpis z rejstříku trestů, praxi v dopravě, pojištění odpovědnosti, zodpovědnost, pracovitost, odolnost vůči stresu, praxe výhodou. Znalost jazyka AJ nebo NJ výhodou (není nutností)., Kontakt: telefonicky (v dopoeldních hodinách), emailem.. Pracoviště: Akm tábor s.r.o., Bydlinského, č.p. 2867, 390 02 Tábor 2. Informace: Kateřina Beerová, +420 776 577 977.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na plavbu ze Soběslavi do Plané nad Lužnicí se vydala třicítka vodáků v kostýmech.
30

OBRAZEM: Lužnici ovládli vodáci v kostýmech

Chotoviny

V chotovinské mateřské škole je kvůli rekonstrukci i o prázdninách živo

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Rekonstrukce Slávie nebude. Prozatím

České Budějovice – Do konce června měla rada města schválit koncesní řízení na opravu budovy kulturního domu Slávie, který je v havarijním stavu. Podle Petra Podholy, náměstka primátora pro správu veřejných statků a veřejných zakázek, ale vyvstaly další otazníky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT