Ráno se před infocentrem rojili malí i velcí, cyklisté i turisté. Na pochod za písničkou vyšlo na 93 dětí, ke Stádleckému mostu vyjelo 31 bicyklů a další se vydali s lektorkou Libuší Brázdovou pěšky kolem Harrachovky.

Program ve 14 hodin na Žižkově náměstí zahájila vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Martina Suchá. Na odpoledne připravili aktivity pro děti, trhy regionálních výrobců, zajímavosti z turistické oblasti a také hudební vystoupení.

DÉŠŤ VÍTÁN

Přivítání návštěvníků se chopil i táborský starosta Štěpán Pavlík. „Doufám, že turistická sezóna bude vyladěnější, co se týče počasí. I když v dnešní době jsme rádi za každou kapku deště. Těší mě, že tu vidím trampy s batohy a nordic holemi i bicykly. Toulava nenabízí aktivity jen pro mladé, ale pro všechny věkové generace,“ poznamenal.

Slovo si vzala i ředitelka obecně prospěšné společnosti Toulava Štěpánka Barešová a Tábor označila za centrum celé oblasti. „Dnes máme to štěstí, že nás hostí to nejkrásnější historické město Tábor. Město, které je současně srdcem Toulavy,“ upozornila.

Turistická oblast Toulava leží na pomezí jižních a středních Čech a vznikla v roce 2013. Součástí oblasti o rozloze přes 2000 km² je 155 měst a obcí, 11 hradů a zřícenin, 18 rozhleden a věží, 7 přírodních parků, 8 národních kulturních památek, více než 30 muzeí, 4 zpřístupněné zámky, 2 golfová hřiště, 5 pivovarů a jednu zoo. Destinační společnost vznikla před šesti lety na popud obcí a podnikatelů, kteří spojením chtěli být atraktivnější pro turisty. Patří do ní Sedlčansko, Sedlecko-Prčicko, Mladovožicko, Milevsko, Jistebnicko, Bechyňsko, Táborsko a Soběslavsko. "V Toulavě se dá dělat všechno od pěší turistiky, přes cyklovýlety, návštěvy památek, ale i adrenalinové zážitky jako je lyžování, lezení po skalách a další,“ přidala výčet aktivit.

ANDĚL STRÁŽNÝ

Se svými výrobky přijel až z Prahy Václav Říha. Návštěvníkům v kostýmu anděla rozdával radost a představoval techniku malování na sklo z přelomu 18. a 19. století, která se používala na vesnicích v jižních Čechách a v Podkrkonošší. „V Táboře je nádherné historické náměstí, má to tu potenciál. Důležité je, že lidé neplatí vstupné, protože to město dělá pro ně,“ neskrýval svůj názor.

Řemeslu se nevěnuje pro peníze, ale rád baví. „Jsem důchodce, hraji si. Obnovuji tradice a snažím se dělat radost lidem. Andělíček strážníček se jménem. To se nikde nevidí. Když se někdo jmenuje Zdislava, a získá tady stejnojmenného anděla, tak odchází samozřejmě šťastný,“ vystihl.

Mezi Táboráky se dotoulal také produktový manažer Toulavy Jan Sochor v roli krajánka. „V Toulavě máme spoustu nádherných míst, jestli je chcete všechny poznat neváhejte nás navštívit. Dostanete od nás kartu Toulavku s různými slevami, můžete se podívat třeba na poutní stezku, která spojuje klokotský klášter, Milevsko a Bechyni. Putovat lze třeba i s historickými osobnostmi po památkách. Vybrat si můžete mapy pro pěší i cykloturistiku,“ objasnil.