Tromba je podle meteorologického slovníku souhrnný název pro všechny atmosférické víry, které mají přibližně vertikální osu rotace a průměr od desítek centimetrů do stovek metrů (max. do zhruba 2 km), a to bez ohledu na to, jak vzniknou a jestli se dotýkají zemského povrchu.

Tromba se objevila také nad Jihlavou, už ve čtvrtek 5. května 2022 odpoledne:

Nad Jihlavou se ve čtvrtek 5. května 2022 odpoledne objevila tromba. | Video: Marcela Kvašná

"Tromba se může utvořit pod základnou konvektivního oblaku nebo nad zemským povrchem," popisuje definice případ, který se odehrál na Táborsku. "Mezi tromby pod základnou konv. oblaků patří kondenzační chobot nedotýkající se zemského povrchu, vodní smršť a tornádo." Tromba nad přehřátým povrchem se označuje jako prachový či písečný vír nebo také rarášek, nad vodní hladinou mlžný vír. Kdyby šlo o tornáda, vír by se musel dotknout země a napáchat tam škody.

Fujitova stupnice síly tornád
F0 – rychlost do 117 km/h, lehké škody - spadlé komíny, zlámané větve
F1 - 117 až 180 km/h, mírné škody - strhává střešní tašky, vytlačuje auta
F2 - rychlost 180 až 252 km/h, značné škody - strhává střechy, převrací vagony, vyvrací a láme vzrostlé stromy
F3 - rychlost 252 až 332 km/h, vážné škody - ničí střechy i zdi domů, většina stromů v lesích je vyvrácena, těžká auta jsou zdvihána ze země a odvrhávána
F4 - rychlost 332 až 418 km/h, zničující škody - srovnává se zemí dobře postavené domy, stavby se slabými základy odnáší
F5 - rychlost 418 až 511 km/h, ohromující škody - silné konstrukce domů jsou srovnávány se zemí a odnášeny, projektily velikosti automobilu poletují vzduchem a jsou odmršťovány do vzdálenosti přesahující 100 metrů.