V Benešově vile přespal prezident Václav Klaus dvě noci. Kdoví, jestli se mu skóre ještě podaří vylepšit. Teď v ní totiž panují stavební firmy a premiér Topolánek naznačil, že už se k rekreačním účelům členů vlády nebude využívat.
„Jako předseda vlády jsem prožíval stížnosti Společnosti Edvarda Beneše, která chtěla, aby se naplnila závěť Hany Benešové. Nebylo to tak snadné a já teď obdivuju premiéra, že se pustil do tak radikální rekonstrukce vily. Je to ale dobře,“ řekl včera prezident, který u Benešova hrobu ocenil jeho úlohu v prosazování nezávislosti československého státu.
Premiér Topolánek pak upřesnil, co se po rekonstrukci vily, která by měla skončit v květnu, změní pro veřejnost. Přáním Edvarda Beneše totiž bylo, aby se areál jeho sezimoústeckého sídla stal muzeem a „živým“ místem, jež by připomínalo dobu, kdy tu pobýval, pracoval a prožíval šťastné chvíle.
„Zahájili jsme rekonstrukci, jíž se snažíme nejen o důstojnou vzpomínku na oba manžele, ale podobně jako z Kramářovy vily chceme i tady vytvořit živý organismus. Aby památka nebyla jen kamenným památníkem,“ nastínil Topolánek a upřesnil, že budova se na jeden víkend v každém měsíci otevře veřejnosti.
„Zároveň chceme, aby se Sezimovo Ústí, jako tomu bylo za života Edvarda Beneše, opět stalo místem setkávání státníků a vzácných návštěv,“ řekl dále.
K otázce, co se všechno přestavbou ve vile změní, nebyl příliš konkrétní. Zcela určitě ale zmizí, jak řekl, bombastický krb z komunistické éry. „Vilu se snažíme vybavit původním nábytkem a hostinské pokoje dostanou jednoduchý, účelný mobiliář. Doufám, že se vám to bude líbit,“ řekl novinářům s tím, že takovým krokem přistupuje vláda k naplnění odkazu manželů Benešových.
Objekt ale nadále zůstane v majetku Úřadu vlády, který spravuje čtyři památky – Kramářovu vilu, Lichtenštejnský a Hrzánský palác a vilu Edvarda Beneše. Do všech se nyní investuje. Premiér ale razantně ujišťoval, že pouze úsporně.
On sám sezimoústeckou vilu nevyužil.