Předchozí
1 z 4
Další

Náročná dvojstavba na hrázi Jordánu

Na Jordánskou hráz v Táboře se vrátil provoz. Dokonce dříve než bylo avizovánoNa Jordánskou hráz v Táboře se vrátil provoz. Dokonce dříve než bylo avizovánoZdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Nepříjemné dopravní peripetie zažívali letos řidiči v Táboře kvůli uzavírce silnice, která vede po hrázi údolní nádrže Jordán. Stavebníci tu současně pracovali na dvou stavbách, budovali novou lávku pro pěší na návodní straně a nový most nad bezpečnostním přelivem.

Závěr náročné stavební akce, která začala krátce po Velikonocích, ohrozila sněhová kalamita, nakonec se ale hráz otevírala s krátkým zpožděním ještě před Vánoci 22. prosince.

Práce budou ještě pokračovat, neměly by už ale výrazně ovlivňovat provoz. Na jaře vše završí výsadba nových vrb, které neodmyslitelně k hrázi Jordánu patří.

V pátek 22. prosince došlo ke zprovoznění komunikace i pochozích chodníků na Jordánské hrázi v Táboře. První automobily tudy projížděly už po 10. hodině dopoledne.
Na Jordánskou hráz v Táboře se vrátil provoz. Dokonce dříve než bylo avizováno

V Záluží frčí auta po novém mostě

Most v Záluží u Tábora opět slouží motoristům. Zatím je ve zkušebním provozu.Most v Záluží u Tábora opět slouží motoristům. Zatím je ve zkušebním provozu.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Do místní části Tábora Záluží se vrátil čilý silniční provoz na konci listopadu. Po půlroční celkové uzavírce je hotový most na silnici II/137, hlavní spojce okresního města s Mladou Vožicí. Přejíždí se po něm nad dálnicí D3.

Investorem stavby za 60 milionů byl Jihočeský kraj. Jak uvádí vedoucí odboru dopravy Jihočeského kraje Andrea Tetourová, uzavírka v místě trvala od 12. června do 26. listopadu. Po většinu této doby byl také částečně omezen provoz na dálnici.

Most v Záluží u Tábora opět slouží motoristům. Zatím je ve zkušebním provozu.
Na most v Záluží u Tábora se po půl roce vrátil provoz. Kraj vyjde na 60 milionů

Most, který se jen tak nevidí

Otevření nového mostu v Plané nad Lužnicí.Otevření nového mostu v Plané nad Lužnicí.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Mercedes mezi mosty. Tak nazývají novou stavbu vyvedenou v netradiční tmavě modré barvě ti, kdo se podíleli na budování úplně nového přemostění řeky v Plané nad Lužnicí. Most, kterému místní chtějí říkat Modrý, otevírali po dvouletém provizoriu v polovině září. Rozpětí jeho oblouků je 69 metrů, a přitom se stavaři obešli bez středového podpěrného pilíře. Veškeré inženýrské sítě, tedy vedení plynu, kanalizace, vodovodu i silové kabely jsou zabudovány asi jeden a půl metru hluboko pod říčním dnem.

Sami Plánští nový most, který stál krajský rozpočet 222 milionů korun, vnímají jako dominantu a vstupní bránu. Spojuje dvě části města a zároveň široké okolí, proudí po něm veškerý život. Nejbližší mosty přes Lužnici jsou až v Táboře a Soběslavi.

Slavnostní uvedení nového mostu přes Lužnici se uskutečnilo v pátek 15. září dopoledne.
V Plané nad Lužnicí otevřeli nový most. Budou mu říkat jednoduše modrý

Luxusní domovy pro obyvatele zoo

Zoo Tábor v srpnu 2023. Surikaty mají nový výběh, aktuálně se staví větší ubikace také pro lvy.Zoo Tábor v srpnu 2023. Surikaty mají nový výběh, aktuálně se staví větší ubikace také pro lvy.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Nový výběh surikat se stal velkou atrakcí pro návštěvníky táborské zoo. Šelmičky mohou řádit na velkém prostoru a lidem nic nebrání je pohodlně pozorovat třeba přes prosklené části oplocení. A není to jediná investice, do které se zoo pouští. Lepší ubikace dostanou lvi, vznikne tu záchranná stanice pro šelmy a ptačí dům.

Zoo Tábor v srpnu 2023. Surikaty mají nový výběh, aktuálně se staví větší ubikace také pro lvy.
Táborská zoo investovala miliony. Postaví záchrannou stanici i ptačí dům