Už jen pár posledních dní zbývá všem motoristům, kteří své auto vyřadili z provozu před 1. červencem 2013, aby sdělili na úřadě, kde a za jakým účelem svůj vůz využívají. V opačném případě jim díky novele zákona o pozemních komunikacích od ledna příštího roku administrativně zanikne. Ministerstvo dopravy tak chce přeplněný registr vozidel očistit od těch, která majitelé už dávno zlikvidovali.

Auto v depozitu:
• neboli vozidlo dočasně vyřazené z provozu
• Státní poznávací značku si do něj může uložit ten, kdo vozidlo po určitou dobu nevyužívá a nechce za něj hradit povinné ručení. Dočasně se tím vyřadí z evidence vozidel. Vyřazeno může být ale max. 18 měsíců.

Soběslav v současné době ve svém depozitu eviduje tisíce odložených registračních značek. „Mnoho aut podle mě už dávno neexistuje," dokládá vedoucí zdejšího odboru dopravy a vnitřních věcí Jana Kosová skutečnost, kvůli níž novela vzešla v platnost.

Tábor zná konkrétní číslo. „My máme v depozitu uložených momentálně 4050 až 4140 vozidel, tedy aut, ale i motorek, traktorů, přívěsů a dalších silničních vozidel," uvedl Antonín Hlaváček, vedoucí odboru dopravně správních agend v Táboře.
Povinnost dostavit se na úřad mají všichni ti, kteří mají vůz v depozitu déle než rok. Dotčených vlastníků je podle obou vedoucích mnoho, neboť na úřadě mají v těchto dnech velké návaly lidí. Ti si v depozitu odložili zejména auta se starším datem výroby, ale i ta novější.

Řidiči, kteří si registrační značku odložili do depozitu až po 1. červenci 2013 a déle, o auta právně nepřijdou, přesto ale mají povinnost nahlásit příslušné údaje, jinak jim hrozí tučná pokuta do výše až padesáti tisíc. 

Částka padesát tisíc korun ale podle obou úředníků nemusí nikoho děsit. „My samozřejmě takové sankce dávat nebudeme. Když se lidé ozvou v rozumném termínu, tak jim domluvíme a záznam s nimi i tak vyřídíme," uklidňuje řidiče Antonín Hlaváček. Ani Soběslavští nevyhrožují pokutami. „Když lidé přijdou na začátku ledna, budeme to řešit napomenutím. Pokud by ale dorazili s několikaletou prodlevou, tak už jim pokutu samozřejmě dáme," vysvětluje Jana Kosová.

Už nesmí na silnici

Jakmile vozidlo po 1. lednu 2016 úředně zanikne, na silnici už nesmí. Auto sice majiteli fyzicky zůstane, ale ztrácí technickou způsobilost a jeho vlastník si nemůže pořídit ani nové registrační značky.

„Majitel s ním nemusí dělat nic. Může ho nechat třeba na zahradě, ale nesmí znečišťovat životní prostředí. Každopádně vozidlo právně zaniklo a mělo by i fyzicky na provozovně ekologické likvidace," doporučuje Antonín Hlaváček a dodává, že majitel ho může třeba i prodat na náhradní díly.

Těm z dotčených řidičů, kteří do konce roku na úřad přijdou, stačí jen připravit si 50 korun na vyřízení a mít u auta platnou technickou prohlídku, emisní kontrolu a uzavřené povinné ručení. Pak dostanou zpátky SPZ a mohou znovu vyjet do provozu.