V roce 2007 bylo v celé republice vydáno přes milion řidičských průkazů. Jde o průkazy, které mají stanovenou dobu platnosti na deset let.

Vyměnit si je zatím nechala zhruba třetina řidičů, zbytek čeká výměna letos.

Jak uvedl vedoucí táborského odboru dopravně správních agend Antonín Hlaváček, z celkem více než 700 tisíc průkazů připadá na Táborsko 6233 řidičáků.

„Nejvíc jich končí na konci léta a na podzim. Pak následují jarní měsíce," upřesnil Antonín Hlaváček.

V říjnu končí doba platnosti 775 řidičským průkazům, následuje listopad se 753 kusy. V březnu by se na městský úřad pro nový řidičák mělo dostavit 604 řidičů.

Výměnu lze provést již tři měsíce před skončením platnosti řidičského průkazu. V tomto případě je zcela bezplatná.

„Lhůta pro vydání nového řidičáku je 20 dní, o výměnu lze požádat také ve zrychlené lhůtě do pěti pracovních dnů. Za expresní vydání si však řidiči připlatí 500 korun," dodal Antonín Hlaváček s tím, aby lidé nenechávali výměnu na poslední chvíli. Za řízení s propadlým řidičákem přitom hrozí pokuta.

„V případě, že by řidič vyjel bez řidičského průkazu, hrozí mu na místě až dvoutisícová pokuta. Ve správním řízení se částka může vyšplhat na dva a půl tisíce korun. Za řízení s propadlým řidičákem je možné uložit pokutu dokonce až pět tisíc korun," upozornil policejní mluvčí Miroslav Doubek.