Táborský deník se tentokrát ve svých víkendových tipech zaměří na akce, které se ocitají mimo rámec horké silvestrovské noci.

PÁTEK

BOROTÍN

Ples městyse Borotín. Sál hostince Pod Kaštanem hostí od 20 hodin už dvanáctý borotínský ples. K tanci a poslechu zahraje skupina Pitt band a chybět samozřejmě nesmí ani bohatá tombola.

JISTEBNICE

Tři veteráni. Pod tímto názvem se neskrývá jen známá svérázná pohádka, ale také tradiční turistický pochod v Jistebnici. Letos oslaví tato tradiční akce už devatenácté narozeniny. Své aktéry zavede na obvyklou trasu Jistebnice – Brtec - hostinec U Čapků. Tam se zapíší do pamětní knihy, a zakoupí-li si upomínkovou známku, dostanou od majitelky hostince legendární chléb se sádlem a cibulí. Dobový kostým a hůl by měl být podle pokynů pořadatelů samozřejmostí. Sraz účastníků výpravy je ve 13 hodin na náměstí u kašny. A pozor – na cestu můžete vyrazit nejen pěšky, ale také na kole, na lyžích, na koni…

HODUŠÍN

Vánoční zpívání. Kostelem sv. Václava v Hodušíně se úderem 18. hodiny rozezní tóny vánočních písní a koled, které si může přijít zazpívat úplně každý. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na výzdobu kostela.

VESELÍ NAD LUŽNICÍ

Když mne přijmeš do svých svátků. Působivý vánoční koncert sólisty Moravského divadla v Olomouci a držitele ceny Thálie Jiřího Přibyla s jeho hosty Leou Vítkovou a Miladou Jedličkovou se koná v kulturním domě od 18 hodin.

TÁBOR

Sobi 20. Známá táborská kapela zve své příznivce a vůbec fandy originální rockové muziky do pivnice U Zlatého Lva. Koncert začíná ve 20 hodin.

Čtyřválec. Restaurace Na Rybníčku v Klokotech by měla od 20 hodin praskat ve švech. Písničky Ivana Mládka, legendárních autorských dvojici Suchý – Šlitr či Voskovec – Werich, Jaroslava Ježka, ale také tučná porce bluegrassu, country, folku a trampské muziky – to všechno v podání skupiny Čtyřválec – jsou zárukou výtečné zábavy.

SOBOTA

VESELÍ NAD LUŽNICÍ

Chození za úplňku. A je tady poslední letošní výprava do potemnělé okouzlující krajiny kolem Veselí nad Lužnicí. Chcete-li si ji s Chodci za úplňku užít, nesmíte chybět v 16.30 hodin na srazu před hotelem Lucia.

SOBĚSLAV

Silvestrovský běh ulicemi Soběslavi. V centru Soběslavi bude v noci pořádně rušno. Tradiční noční běh zve závodníky na start už pojednatřicáté. Otevřen je všem věkovým kategoriím, a to i přesto pozdní startovní hodinu. Trať závodu se s každým rokem prodlužuje o jeden metr a koresponduje s končícím letopočtem, takže letos se poběží 2017 metrů. Prezenční kancelář na náměstí u sochy M. J. Husa otevřou pořadatelé ve 21.30 hodin pro děti a ve 23 hodin pro dospělé. Půlnoční start je už tradičně situován na třídu E. Beneše, u restaurace Na Zavadilce.

NEDĚLE

JISTEBNICE

Silvestrovský běh. Tradičním cílem amatérských běžců se stane Jistebnice už počtyřiatřicáté. Pořadatelé přichystali pro účastníky závodu dvě tradiční tratě, přičemž ta delší měří 15 kilometrů. Součástí jistebnického podniku se opět stane i závod koloběžek. Pro startovní číslo si dojdou běžci v rozmezí 8.30 až 10 hodin do kulturního domu. Právě o desáté hodině dopolední odstartují na jistebnickém náměstí vložené závody dětských kategorií, o hodinu později se tamtéž postaví na start účastníci hlavních závodů.

SEZIMOVO ÚSTÍ

Silvestrovská charitativní vyjížďka na kolech. Podle tradice z přechozích let pořádá plánská firma Martin Novák-Kola BSP poslední cyklovyjížďku ve starém kalendářním roce. Výlet s charitativním charakterem odstartuje v 10 hodin od hodin na náměstí v Sezimově Ústí I. (Paďousy) a vítáni jsou nejen tradiční účastníci, ale i nové tváře.

VESELÍ NAD LUŽNICÍ

Silvestrovský výšlap. Zapsaný spolek Přátelé historie zve zájemce na zajímavou silvestrovskou procházku. Jejím startovním bodem se stane v 9 hodin prostor u Blatského muzea (Weissův dům).

Silvestrovská padesátka. V sedlech kol stráví část posledního dne v tomto kalendářním roce účastníci tradičního cyklistického putování. Pod vedením Václava Průchy se vypraví na cestu ve 13 hodin z parkoviště před kulturním domem. Orientační délka výletu je zapsána v názvu akce…

MLADÁ VOŽICE

Silvestr na kole. Také členové mladovožického Cykloklubu, ale i další příchozí popustí na sklonku roku uzdu své vášni a vydají se na cyklistický výlet. Sraz je stanoven na 13. hodinu u benzínové pumpy.

ŽÍŠOV

Silvestrovská rána. O posledním letošním odpoledni ožije také lesní střelnice v Žíšově. Již tradiční střelecká soutěž začíná ve 13 hodin.

PONDĚLÍ

JISTEBNICE

Novoroční namáčení. Už potřiadvacáté v historii rozvíří hladinu rybníku Chadimák otužilci. Tradiční boj s mrazivou vodou a ledovou tříští na hladině se koná od 10.30 hodin.

PLANÁ NAD LUŽNICÍ

Novoroční výšlap z Plané do Plané. Před plánskou radnicí se na Nový rok ve 14 hodin sejdou milovníci pěší turistiky. Pod tradičním názvem se tentokrát ukrývá zhruba dvouhodinová procházka po okolí Plané.

Novoroční ohňostroj. Na plánském nábřeží bude od 18 hodin živo. Zváni jsou všichni milovníci světelných čárů a kouzel na potemnělé obloze.

SOBĚSLAV

Novoroční ohňostroj. Hlavy vzhůru budou mít na Nový rok od 18 hodin také občané a návštěvníci Soběslavi. Slavnostní ohňostroj se koná na náměstí Republiky.

TÁBOR

Novoroční varhanní koncert. V poutním kostele Narození Panny Marie v Klokotech se od 15.30 hodin koná koncert, jehož protagonisty budou varhanní mistr Petr Šotek a operní pěvkyně Karolína Berková.

Novoroční běh kolem Sídliště nad Lužnicí. Spolek kondičních a rekreačních běžců Evy Pláničkové se na Nový rok znovu chopí pořadatelských otěží tradičních kání běžců. První sportovní zápolení na Táborsku v roce 2018 nabídne scénář prověřený konáním předchozích čtrnácti ročníků.

Účastníci šesti mužských a tří ženských kategorií se pustí do boje se zhruba pětikilometrovou tratí po sídlišti. Před hotelem Relax se poběží dětská klání. Prezentace závodníků bude otevřena od 12 hodin a mezi 13. až 14. hodinou jsou na programu starty jednotlivých kategorií.