Typickou stavbou tohoto stylu je mohutná selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána s malými dvířky. Podívejte se v galerii na krásně zdobená stavení, které lemují jak příjezdové komunikace do obce, tak i samotnou náves.

První písemná zpráva o Borkovicích pochází z roku 1354, kdy větší část koupili bratři z Rožmberka. Roku 1430 Oldřich z Rožmberka postoupil tuto část augustiánskému klášteru v Třeboni. Po zrušení kláštera byly Borkovice připojeny k třeboňskému panství. Obecní kaple pak byla postavena roku 1814 a budova školy po roce 1817, v roce 1897 v ní byl zřízen chudobinec a později úřad.

Přírodní památka Veselská blata

Neodmyslitelnou součástí Borkovic je krajina takzvaných Veselských blat, tedy míst, která proslula těžbou rašeliny v podobě takzvaných borků, není však jasné zda je název Borkovice odvozen od této těžby či jména některého z rodáků. Jedná se o přírodní památku, která zahrnuje oblast rašelinných luk, mokřadů a blatkového boru severně od obcí Zálší, Mažice a Borkovice.

Borkovice se nacházejí na takzvané Zelené stezce selského baroka, která je oficiální součástí mezinárodní sítě stezek a tras pro cyklisty, pěší, jezdce na koních či vodáky Greenways Praha – Vídeň.

Těžba rašeliny: Od dubna, května na rašeliništi začali tzv. hazeči speciálními rýči (ostré nabroušené želízko úhlového tvaru) krájet a vyrýpávat rašelinné cihly, někde až do hloubky 3 metrů; pak voziči vyházené borky srovnali na výkladišti, kde tyto vysýchaly přes léto; vysušené rašelinové cihly sloužily v zimě v širokém okolí (až na Třeboňsku, v Táboře, Týně nad Vltavou, Českých Budějovicích a Milevsku) jako hlavní topivo. V letech 1943–1945 zde pracovali vězňové z pracovně výchovného tábora v Plané nad Lužnicí. V polovině dvacátého století byla v místech kolem obce Borkovice zahájena průmyslová těžba rašeliny. Po vytěžení hlavních ložisek byla v sedmdesátých letech těžba zastavena. Zdroj: Wikipedia.org

Naučná stezka

A právě cestou do Brokovic se můžete zastavit u naučné stezky Borkovická blata. Je zde příjemná procházka po dřevěných chodnících, kde můžete obdivovat vzácné rostliny a kdo má štěstí i živočichy.

Podívejte se na video z naučné stezky:

Naučná stezka Borkovická blata. | Video: Deník/Lenka Novotná