Parkoviště, kde můžete pohodlně zanechat své auto a vydat se na zkoumání rašeliniště, se nachází mezi Dráchovem a Borkovicemi. A pak už vás pohltí lesní cesta lemovaná prvními panely naučné 5,5 kilometru dlouhé stezky o místech, kde se těžila rašelina. A za kousek už můžete postupovat po dřevěných chodníčcích tradičním blatem. Cestou se na celkem 31 panelů dozvíte jak o samotné těžbě rašeliny, tak i o vzácné flóře a fauně, která právě k rašeliništím patří.

V galerii si můžete jednotlivé panely prohlédnout:

Informační panely na naučné stezce Borkovická blata

Přírodní rezervace Borkovická blata (nazývané též Soběslavsko-veselská blata anebo jen krátce Blata), představují nejsevernější rašeliniště Třeboňské pánve. Jedná se o chráněné území nedaleko obce Borkovice u Soběslavi. Bylo vyhlášené přírodní rezervací v roce 1980.

Mimo jiné se na naučné stezce dozvíte, že borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než 10 tisíci lety. Blatská příroda se vyvíjela v atypických podmínkách, na zamokřených lokalitách, močálech a bahniskách. Dařilo se zde jen různým vlhkomilným rostlinám, mechům, rákosu, sítninám, ostřicím a podobně. Jejich zbytky se nemohly v půdách chudých kyslíkem rychle rozkládat a mineralizovat, proto "rašeliněly". Postupně vznikala vrstva rašeliny o mocnosti 2 – 6 metrů.

Podívejte se na tři vzácné rostliny suchopýr, vlochyně a rojovník ve videu:

Naučná stezka Borkovická blata - zajímavé rostliny. | Video: Deník/Lenka Novotná

Jméno blat je zřejmě od slova borek, což je ručně vytěžený hranol rašeliny. Od 19. stol. se zde prováděla těžba ručně, vytěžené borky lidé sušili a používali jako otop. Od 50. do 70. let 20. století zde byla velkoplošná průmyslová těžba.

A po návštěvě naučné stezky můžete vyrazit do nedalekých Borkovic a prohlédnout si domy usedlosti z takzvaného selského baroka. Ale o tom zase někdy příště.