Chata nebo stan? Když se rozhodujeme o tom, kde a jak strávíme rodinnou dovolenou, velkou roli hrají nejen peníze, ale také odpovídající míra pohodlí.

Nasedli jsme do redakční fabie a dva dny věnovali návštěvám vyhlášených kempů, abychom zjistili, co lidi do okolí Tábora láká. Z 13 kempů na Táborsku jsme otestovali šest z nich. Vybrali jsme ty, 
v nichž lze bydlet ve stanech 
i chatkách. Všímali jsme si nejen prostředí, ale také nabídky služeb, sportovního vyžití, jídla i úrovně sociálního zařízení. A omrkli jsme i internetové stránky.

„Kempování je stále oblíbené, ale návštěvníci žádají větší pohodlí, proto jsme museli k chatkám přistavět záchody i sprchy," naznačil trend Jaroslav Velek, správce areálu Lužnice v Dobronicích u Bechyně. Jejich klientelu tvoří rodiče nebo prarodiče s dětmi.

Aby kempy obstály v konkurenci a nalákaly co nejširší škálu hostů, musí se činit. Potřebují, aby se u nich lidé cítili jako doma. Takže například dětské hřiště je téměř samozřejmostí. A ani dospělí nesmějí během volných letních dnů přijít zkrátka. Někde seženou dokonce i koloběžku nebo šlapadlo na vodu.

Návštěvníci pro nás kempy hodnotili známkami jako ve škole. Nepadla sice ani jedna pětka či čtyřka, na druhou stranu ale také jen jedna jednička. Chyběly prý doladit jen detaily. „Ocenili bychom lepší koupání. Rybník naproti chatce je mělký a bahnitý," popisuje Ivana Ranšová, která tráví dovolenou v dráchovském kempu.

Hodnocené kempy:
Roudná – kemp Orion
Roudná – autokemp Pohoda
Soběslav – ATC Karvánky
Dráchov – kemp U Sloupu
Tábor – ATC Knížecí rybník
Dobronice u B. – RS Lužnice

Kemp Orion, Roudná – známka 1


close ORION nabízí ubytování v chatkách i stanech. zoom_in

Roudná – Kemp se nachází zhruba pět kilometrů severně od Soběslavi a patnáct kilometrů od Tábora. V bezprostřední blízkosti je les, z něhož si při troše štěstí můžete přinést zásobu hub a zpestřit si tak svůj jídelníček.
close Eva Bednáriková zoom_in Pro vodní radovánky jsou ideální dvě pískovny a nedaleká Lužnice. Na souši je pak k dispozici hřiště na volejbal, nohejbal či stolní tenis.
V kempu si letos již podruhé užívá volno Eva Bednáriková z Prahy a pobyt hodnotí pozitivně. „Líbí se nám tady klidné prostředí, hned vedle máme dětské hřiště a je vidět, že personál se o areál pravidelně stará, alespoň co se týče čistých sprch, WC i udržovaného okolí," říká žena, která na týden přijela s dcerou, manželem a malým vnoučkem. Podle ní ani majitelé nemusí nic vylepšovat. Služby i ceny jsou přiměřené.Ubytování
Chatka pro 2 osoby 
– 150 Kč/den/osoba
Chatka pro 4 osoby 
– 120 Kč/den/osoba
Chatka pro 3 osoby 
– 130 Kč/den/osoba
Karavan – 50 Kč/den
Auto – 20 Kč/den
Stan – 50 Kč/den
Osoba – 40 Kč/den
Poplatek obci za dospělé 
– 12 Kč/den/osoba

Strava a služby
Polopenze – dospělí 160 Kč/den, děti do deseti let 110 Kč/den
Snídaně – dospělí 90 Kč/den, děti do deseti let 60 Kč/den
Večeře – dospělí 70 Kč/den,
děti do deseti let 50 Kč/den
Šopský salát – 45 Kč
Langoš – 30 Kč
Pivo 0,3 – 16 Kč
Pivo 0,5 – 23 Kč
Sprchy – 10 Kč/10 minut
Pes, kočka – 25 Kč/den

Autokemp Pohoda, Roudná – známka 3

close V AREÁLU POHODA chybí už několik let dětské hřiště zoom_in

close Brunhilda Egerová zoom_in Roudná – Již třicet let tráví léto v autokempu Pohoda Brunhilda Egerová z Aše. Do přistaveného karavanu se každý rok stěhuje přesně na půl roku. „Vždycky přijedu o Velikonocích a balím během října," upřesnila.
Oceňuje přírodu, lesy a rybníky. Náladu ji nekazí ani to, že si musí vařit a chodit do společných sprch.
Kempu však strhla body za to, že v nepříznivém počasí nenabízí návštěvníkům téměř žádné vyžití.
„Dříve tady bývalo hřiště a pískoviště pro děti a v zadní části areálu se zase hrál volejbal a nohejbal," vzpomína Brunhilda Egerová s tím, že prostor pro sportovní aktivity zmizel již před několika lety.
Přesto, že mladší generace je podle ní v kempu ve značné menšině, stálo by za to hřiště obnovit. Své využití by u zájemců určitě našlo.

Ubytování
Lůžko v chatce 
– 120 Kč/den/osoba
Lůžko v maringotce 
– 145 Kč/den/osoba
Chata se sociálním zařízením a terasou
 – 700 Kč/den/4 osoby
Karavan – 90 Kč/den
Stan malý – 60 Kč/den
Stan velký – 80 Kč/den
Poplatek obci 
– 15 Kč/den/osoba

Strava a služby
Hlavní jídla v nedalekém motelu. V kempu například:
Bramborák – 20 Kč
Pivní sláma – 20 Kč
Víno sudové – 26 Kč

Auto – 60 Kč/den
Obytné auto – 120 Kč/den
Pes – 80 Kč/den
Kolo – 120 Kč/den
Brusle – 80 Kč/den
Čtyřkolka – 80 Kč/hodina

Autocamp Karvánky, Soběslav – známka 2

close ATC KARVÁNKY nabízí i chaty s vlastní kuchyní a wc zoom_in

close Josef Vorlíček zoom_in Soběslav – Když se před lety Lenka a Josef Vorlíčkovi z Mostu vraceli z dovolené v Chorvatsku, přivedl je do soběslavského kempu ukazatel u silnice. Tehdy zde strávili jen dvě noci, ale letos se rozhodli vrátit se sem na několik dnů. „Vyhovuje nám, že je v kempu klid. Jinak volný čas trávíme cyklistikou a poznáváním okolí," vysvětlil Josef Vorlíček.
Poznamenal, že příliš nejsou spokojeni s koupáním. U kempu je sice rybník Švadlačky, ale lepší relax si dopřejí až v pískovně. „Ta se nám zdá daleko čistější. Jezdíme tam na kole, takže spojíme příjemné s užitečným," doplňuje manželka Lenka.
V kempu lze kromě restaurace navštívit i kulturní místnost, kde návštěvníci mohou sledovat televizi nebo třeba za nepříznivého počasí hrát společenské hry.

Ubytování
Chatka pro čtyři
– od 2 800 Kč/7 nocí
Chatka pro dva
– od 2 500 Kč/7 nocí/
Chata s kuchyní a WC
– 7 000 Kč/7 nocí/6 osob
Karavan – 100 Kč/den
Stan malý – 50 Kč/den
Stan velký – 60 Kč/den
Osoba nad 15 let – 50 Kč/den
Dítě od 6 do 15 let- 25 Kč/den
Poplatek obci – 12 Kč/osoba/den

Strava a služby
V kempu restaurace a obchod se smíšeným zbožím a novinami.
Gulášová polévka – 25 Kč
Smažený vepřový řízek, brambor a okurka – 87 Kč
Auto – 40 Kč/den
Pes, kočka – 60 Kč/den
Sprcha – 25 Kč
Hřiště na tenis – 100 Kč/hod
Hřiště na volejbal – 100 Kč/hod
Vodní šlapadlo – 100 Kč/hod
Hřiště na nohejbal – 100Kč/hod

Kemp U Sloupu, Dráchov – známka 2

close OSAZENSTVO CHATY. Ivana Ranšová, Kateřina Ranšová, Jana Šmídová, Patrik Šmíd a Tomáš Šmíd. zoom_in

close Ivana Ranšová zoom_in Dráchov – Díky fotogalerii uveřejněné na internetových stránkách kempu si rodina Ivany Ranšové z Kladna vybrala dovolenou v Dráchově.
„Nejvíce jsme se těšili na koupání v blízkém rybníku, ale nakonec nás trochu zklamal. Je hodně mělký a bahnitý, takže pro nás nevhodný, " poukazuje na nedostatek Ivana Ranšová. Vodní radovánky si však vynahrazují v řece.
Vylepšila by ale vybavení chatek. „Z internetu jsme nabyli dojmu, že nám nebude nic chybět. Postrádáme ale třeba mikrovlnou troubu a více nádobí," vyjmenovala.
V areálu kempu si na své přijdou i děti. Kromě klouzaček a houpaček si mohou zařádit i na trampolíně. Z rodiny Šmídových ji často navštěvuje malý Tomáš. Je nadšený z toho, že trampolína stojí hned vedle jejich chatky.

Ubytování
Chatka s kuchyňkou, WC a koupelnou 
– 2 900 Kč/7 nocí/4 osoby
Stan – 40 Kč/den/osoba
Karavan – 60 Kč/den
Dospělý – 10 Kč/den
Dítě od 6 do 15 let – 6 Kč/den
Auto – 40 Kč/den
Motocykl – 25 Kč/ den
Pes, kočka – 60 Kč/den
Přitápění do chatek – 120 Kč/den

Strava a služby
Kemp s 29 chatami nemá restauraci, ale od této sezóny nabízí kemp možnost objednání obědů, grilování, opékání klobás a jiných dobrot včetně pití v odpoledních a večerních hodinách v místním stánku.
Skákací trampolína – zdarma pro ubytované osoby
Wifi – pro ubytované zdarma
V kempu ohniště, pláž, dvě klouzačky a tři houpačky

Autokemp Knížecí rybník, Tábor – známka 3

close CHATY jsou menší a skromně vybavené zoom_in

close Ivana Hřebíčková zoom_in Tábor – Přibližně šestnáct let si užívá letní pohodu na březích Knížecího rybníka Ivana Hřebíčková s rodinou, která sem každý rok váže cestu z malé vesnice od Pardubic.
Je zastáncem toho, že vylepšením detailů ubytování a služeb se nic nikdy nezkazí. „Kdybych byla majitelem, určitě bych peníze investovala do nových peřin. Ty stávající už mají, myslím, odslouženo," naznačila nedostatek Ivana Hřebíčková.
Proti jednoduchému a skromnému vybavení chatek ale nic nenamítá. Na týden to podle ní bohatě stačí. „Voda v rybníku by mohla být čistší, ale když je potřeba se zchladit, tak je dobrá. Ještě ale není nejhorší, ráda se v ní svlažím," dodává a známkuje trojkou.
Děti se v táborském kempu také nudit nebudou, kromě houpaček mohou trávit čas i na pískovišti.

Ubytování
Chata pro 3 – 450 Kč/noc
Chata pro 4 – 600 Kč/noc
Chata pro 6 – 790 Kč/noc
Ubytování v hotelu v pokoji pro 2 osoby bez WC – 600 Kč/noc
Ubytování v hotelu v pokoji pro 2 s WC – 1000 Kč/noc
Karavan – 80 Kč/den
Stan – 50 Kč/den
Dospělý – 50 Kč/den
Dítě od 6 do 15 let – 40 Kč/den
Poplatek – 12 Kč/osoba/den

Strava, služby
V červenci a srpnu je otevřen obchod se smíšeným zbožím a stánek s občerstvením. V areálu je i restaurace. Kemp nabízí českou kuchyni i minutková jídla.
Auto – 50 Kč/den
Pes, kočka – 50 Kč/den
Elektr. přípojka – 60 Kč/den
Wifi připojení pro hosty zdarma
Hudební večery jsou pravidelně dvakrát týdně, a to ve čtvrtek a neděli.

RS Lužnice, Dobronice u B. – známka 2

close MODERNIZOVALI. K chatkám přistavěli sociální zařízení. zoom_in

close Marcela Říčanová zoom_in Dobronice u Bechyně – Kemp, na němž je na první pohled vidět, že se tady návštěvníkům líbí. Kromě křiku dovádějících dětí v bazénu se na nás ze zápraží mile usmívá i Marcela Říčanová z Ústí nad Labem.
S rodinou na Dobronice nenechá dopustit již čtyřicet let.
„Chodíme tu na houby a líbí se nám i jihočeská příroda. Navíc je z chaty dobře slyšet šumění řeky a vidět zřícenina hradu. Co více si přát," přesto dává dvojku.
Když zrovna nejsou na výletě v některém z okolních měst, ráda plave v Lužnici. „Není nad přírodní koupání. Dá se říct, že je i čistá. Buď v ní plaveme, nebo od splavu sjíždíme na kruzích," shrnula Marcela Říčanová.
Potěšilo ji, že k chatce před třemi lety dostavěli koupelnu i WC, což je o mnoho pohodlnější než docházení do společných zařízení.

Ubytování
Chata pro 4 osoby – 
880 Kč/noc
Chata pro 4 osoby – 5990 Kč/7 dní
Kemp není pro stany a karavany.
Parkování v areálu – 10 Kč/den
Kočka, pes – 20 Kč/den
Ubytovací poplatek – dospělý 12 Kč/den, dítě 2 Kč/den
V chatách je elektrické topení, vlastní WC a sprcha, lednice, zásuvka i rychlovarná konvice.

Strava a služby
Plná penze – dospělý 1655 Kč
a dítě 1255 Kč/týden
Polopenze – dospělý 1085 Kč
a dítě 805 Kč/týden
Oběd – 95 Kč/75 Kč
V areálu najdete dětské hřiště s houpačkami, prolézačkami, pískovištěm a trampolínou. Součástí kempu je hřiště na volejbal, basketbal či nohejbal, ohniště, společenská místnost, úschovna kol a bar. 

Lucie Janečková, Barbora Čunátová