Po dokončení prací obyvatelé stovek bytů poznají změnu především ve své peněžence, za teplo mají ušetřit.

S tím počítá Marta Benešová, která bydlí v Husinecké ulici. „Platby za teplo budou pravděpodobně nižší, vše se ale ukáže až časem," těší se jen s opatrností.

Pokračující práce vždy na určitou dobu omezí dodávky teplé vody, ale není to nic dramatického. „Odstávku jsme měli asi týden od prvního července do osmého, ten poslední den nám dokonce připojili teplou vodu už odpoledne místo v osm večer," řekl Josef Skopec, který zde bydlí.

Také Bohuslava Zemanová, obyvatelka jednoho z přilehlých domů, se přizpůsobila nastalé situaci. „Pro nás, chodce, je vše zabezpečené, přes výkopy jsou položené betonové překlady a na zarovnání nasypaný štěrk po stranách. Jeden den, než stačili pracovníci cestu takto upravit, jsem zůstala doma a bylo to," usmívala se Bohuslava Zemanová a dodala, že dělníci nepořádek na cestě vždy po práci uklidí.

Řidiči, kteří potřebují zaparkovat auto, přece jenom určité omezení pociťují. „Odpoledne a navečer se ztráta počtu parkovacích míst vlivem stavby projeví. Teď přes den je situace lepší, protože lidé jsou v práci, ale později k večeru se místo k parkování hledá hůř. A přes betonové překlady s velkým autem se přejíždí špatně," komentuje současnou situaci obyvatel jednoho z domů Na Kopečku Rostislav Adam.

Sídliště by se do původního stavu mělo vrátit na konci srpna, kdy stavba podle plánu skončí. S tímto termínem počítají také pracovníci firmy EVČ Pardubice, která výměnu všech potrubí provádí.

Celá investice má zamezit ztrátám tepla při jeho přepravě potrubím. Práce přiblížili pracovníci Bytesu, Jan Brožek a Jiří Šváb, kteří na místě pokládali dočasné potrubí.
„Staré neizolované rozvody horké vody na vytápění bytů nahradí předizolované potrubí. Také v každém bytovém domě bude nově instalovaný bojler na teplou vodu oproti dosavadní praxi, kdy trubky s teplou vodou vedly už z výměníku," uvedli pro Deník.

Termín ukončení prací potvrdil včera i jednatel táborského Bytesu Ondřej Semerák.
„S firmou EVČ spolupracujeme a nepředpokládáme žádné problémy ohledně termínu. Tlakové zkoušky plánujeme na začátek topné sezóny, záleží na počasí."

Když už se silnice a travnaté plochy rozkopou, využívá se výkopů k položení dalších sítí. Současně s výměnou potrubí na teplou vodu se totiž také pokládají nové elektrické rozvody, což provádí pracovníci firmy Kavas.

Eva Výborná