Jak již Deník informoval, vše se odehrálo po 13. hodině ve Vančurově ulici. Matka šla do kadeřnictví a v rozpáleném autě zůstalo plačící dítě připoutané v autosedačce. Okna zamčeného vozu byla stažená jen o centimetr. Strážníci na pomoc přivolali hasiče a záchranku. A ve chvíli, kdy dítě dostali ven, dorazila matka. 

Ilustrační foto.
Matka šla do kadeřnictví a nechala dítě v rozpáleném autě. Pomoc přišla včas

"Ve 13.15 hodin si nás strážníci vyžádali k zásahu. A my jsme využili toho, že okénka byla nepatrně stažená a byla tam asi centimetrová škvíra. Takže jsme auto otevřeli bez poškození," sdělila Deníku mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Podle jejích slov se jedná naštěstí o výjimečnou událost. Daleko častěji se hasiči setkávají s tím, že lidí nechají v rozpáleném autě zvíře. "Občas na to lidé ani nemyslí, že se teplota v autě na sluníčku rychle vyšplhá na 50 až 60 °Celsia. A nechat jen malou škvíru stažením okénka není vůbec řešením a ani to není bezpečné. Teplota se v autě násobí a přehřátí může přijít v krátkém časovém úseku. Hlavně u dětí, kde ještě není úplně vyvinutá termoregulace," vysvětluje Vendula Matějů.

Její slova potvrdila i mluvčí jihočeské rychlé záchranné služby Zuzana Fajtlová. Na místo totiž dorazily hned dvě posádky záchranky. Přehřáté dítě bylo i s matkou transportované do nemocnice.

Ilustrační foto
V uzavřených autech se v létě teplota zdvojnásobí

Podle Zuzany Fajtlové je ponechání dítěte v horkém počasí v autě bezprostředně ohrožující na životě. "A nepomůže ani stažené okénko. Děti nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci a jejich tělo se s výkyvy teplot vyrovnávají mnohem hůř než tělo dospělého člověka," upozorňuje Zuzana Fajtlová.

Rozpálené auto se může stát také pastí třeba pro psa. Případů, kdy zvíře zkolabovalo, nebo i uhynulo, řeší každoročně strážníci i policisté často.

Ilustrační snímek
Pes mu uhynul v autě. Policejní kynolog poukázal na špatné podmínky ve Ždáru

Co se dítěti v autě stane

∙ Dítě se daleko rychleji dehydratuje. Nemá totiž termoregulační schopnosti jako dospělí lidé.

∙ Zhustí se mu krev a pak dostatečně neokysličuje tělo, dítěti hrozí trvalé následky.

∙ Přehřátí může vážně poškodit mozek.

∙ Po pár desítkách minut v rozpáleném autě dítě upadne do šoku.

∙ Klesá mu tlak a rychle ztratí vědomí.

∙ Po hodině v autě může dítě zemřít.