Jinou hodnotu má gigajoule přímo z teplárny, jinou když proteče ještě Bytesem. Dlouho připravované sjednocení se odkládá. Přitom jde o peníze občanů Tábora.

V polovině roku skončí platnost znění současné nájemní smlouvy, z níž Tábor získává kolem čtyř milionů. Nová měla pronajmout teplárně i to zařízení distribuční sítě, které až dosud provozuje Bytes, čímž vznikají dvojí ceny a městu lidé utíkají za slevou k teplárně. „Naším partnerem jsou společenství vlastníků, a těch nám po privatizaci bytů výrazně přibývá," potvrdil ředitel teplárny Tomáš Paur.

Oběma stranám navíc hrozí, že lidé budou stále více vyhledávat levnější zdroj, a systém centrálního vytápění by se mohl zhroutit. Proto mezi vlastníky – E.ON a Tábor – vzniklo memorandum, jímž se strany ujistily, že tomu chtějí cenou tepla zabránit.

Nedaří se naplnit původní vůli

„Kdybychom celý systém provozovali my, lidé by ušetřili třicet korun na gigajoulu," tvrdí ředitel Paur. Místostarosta Emil Nývlt ale přiznává, že se jim nedaří naplnit původní vůli. „Má to ekonomické důvody, a rada 
v pozici valné hromady proto schválila prodloužení smlouvy o rok s tím, že Bytes z pronájmu získá 800 tisíc navíc."

Za ekonomické důvody označil Tomáš Paur nájemné. Vyšší požadavky města by pro ně přestaly být zajímavé. „Pak bychom totiž neudrželi naše ceny, ale srovnali bychom je na ty Bytesu, a to ztrácí smysl. Tím by lidé neušetřili," upozornil ředitel teplárny.

Cena nájmu se tak stává stěžejním bodem pro vznik nové nájemní smlouvy. „Prodloužením původní smlouvy o jeden rok jsme získali klid a můžeme dál jednat. Po volbách budou mít naši nástupci prostor to všechno dořešit," říká starosta města Jiří Fišer.

Zastupitel František Dědič (ODS) před začátkem roku příliš šancí na vznik nové smlouvy nedával. Měnit majetky na poslední chvíli a stihnout vyjednat novou smlouvu k 1. červenci, neviděl jaké reálné. „A navíc jsem přesvědčený, že mínus třicet korun na giga joulu nebude. Přínos to mít asi bude, ale ne třicet korun," připustil na adresu poskytnutí celé distribuční sítě do pronájmu jednomu subjektu, tedy teplárně.

Bytes by tak ale přišel o svoji činnost v oblasti bytového hospodářství, a to by ho mohlo uvrhnout do ztrát. I tím by se podle Františka Dědiče tvůrci nového systému měli zabývat.

Likvidace centrálního zásobování by byla nepříznivá především pro sídliště. Úbytek odběratelů by výrobce tepla promítl do ceny energie, čímž by se lidem stále více prodražovala.