Pokud teplárna výrazně nezlevní, budeme muset svým zákazníkům zvednout cenu gigajoulu o 70 korun. Takové prognózy avizoval Bytes po rozchodu s Teplárnou Tábor. Ačkoli se výrazného zlevnění nedočkal, pravděpodobně zdražovat nebude.

 Alespoň jednatel Bytesu Ondřej Semerák v to věří a s takovým očekáváním půjde na středeční zasedání dozorčí rady. Dvouprocentní snížení nákupní ceny tepla mu nic neřeší. „Žádný zázrak to není a naši ztrátu to nepokryje,“ poukazuje na dopad rozchodu s teplárnou, kdy Bytes přišel o peníze z pronájmu potrubí.

Teplárna Tábor. Ilustrační foto.
Bytes prý propásl poslední šanci na udržení cen

Pro Bytes se totiž ve finále nákupní cena jeví nižší jen o 0,3 procenta, což v celkových objemech nakupované energie za 115 milionů činí úsporu necelých 400 tisíc za rok oproti roku 2016. To za předpokladu, že Bytes již pro příští rok nedostane distribuční slevu.
Přitom musí počítat s novými náklady kolem 12 milionů, které přivodila roztržka mezi městem a teplárnou. Subjekty se již nedokázaly shodnout na podílu distribuce energie ke konečním odběratelům. Bytes tak nejenže přišel o peníze z pronájmu části sítě, ale také na sebe musel převzít veškeré ztráty, k nimž při přenosu páry dochází.

Bytes proto intenzivně hledá řešení, jak se vyhnout hrozbě zdražování. Jednou z pěti variant, které Ondřej Semerák zvažuje, je investice do vlastních kotelen nebo dodávka tepla z plánské teplárny C – Energy. Svou energií by zásobovala Sídliště nad Lužnicí a Ústecké předměstí. Jednání v této věci sice hodně pokročila, ale u podpisů zatím nejsou.

Ilustrační foto.
Odpověď: Bytes prý propásl šanci na udržení cen

„Podle nás se ta jednání zatím vyvíjejí pozitivně, ale na stole dohoda ještě neleží. Myslím si, že by se tím rozumně vyřešila jejich krize ve prospěch občanů,“ uvedl za C – Energy její mluvčí Miroslav Beneš.

Bytes by z Plané jeden gigajoulu nakoupil za 358 korun. Z Tábora pro rok 2018 stejný objem za 416 korun v případě, že od teplárny získá distribuční slevu. Jinak za 503 korun.

Teplárna Tábor pro příští rok zužitkuje v minulých letech zavedená úsporná opatření. Zlevní podruhé od roku 2009, kdy vyrábí z nového uhelného kotle. Ředitel Tomáš Paur vyčíslil, že sleva je v zisku připraví o 4,5 milionu. Firma ale musí držet krok s konkurencí.

Vliv na strategii měla i výroba elektřiny. „Podařilo se nám totiž na příští rok nasmlouvat dobré výkupní ceny,“ vysvětluje ředitel teplárny Tomáš Paur.