Mezi radnicí a podnikatelem Petrem Cíchou skončil dlouhý soudní spor. S výsledkem jsou obě strany spokojené, byť město za 30 let bezúplatně tenisovou halu u Kozského potoka nezíská, a její majitel musel za tři roky bezdůvodného obohacení zaplatit téměř 400 tisíc korun.

„Jsem spokojený, že se vztah narovnal a že padnul původní závazek po 40 letech naši tenisovou halu převést na město,“ potvrdil Petr Cícha, který teď z rozhodnutí soudu musel za každý rok ve svých ziscích najít přes 120 tisíc za užívání půdy pod celou halou. Soud totiž deset let starou smlouvu mezi městem a investorem sportoviště označil za neplatnou.

„Suma je to hrozná, protože nejsme výrobní podnik. Ale musíme ji zvládnout. Určitě ovlivní naše investice, teď si například nemůžeme dovolit ani placeného správce haly,“ dodává.

Ve sporu přitom původně šlo jen o zhruba 40 metrů pozemku, které provozovatel haly bez souhlasu radnice využil pro předzahrádku u vstupu do haly. Podle starosty Martina Doležala v rozporu se smlouvu, již on v době jejího vzniku v roce 2009 coby opoziční zastupitel hlasitě kritizoval. Již tehdy zastával názor, že dohoda mezi stranami není „úplně čistá“ a nestandardní. U jejího zrodu stála tehdejší rada v čele se starostou Bedřichem Benešem.

„Teď je otázkou, zda otevřeme trestněprávní řízení. Ačkoli jsme nyní nežalovali neplatnost smlouvy, ale neoprávněné obohacení (provozovatele sportoviště, pozn. redakce) z užívání pozemku na předzahrádku, soud nám dal za pravdu, že je smlouva nejasná a neurčitá. Takže nyní již neplatí ani převod haly do majetku města, čímž nám ale vzniká další škoda,“ říká starosta, který se s radními dohodne, zda soudně nechají určit viníka. Petru Cíchovi pak navrhnou nové znění smlouvy, aby jako investor neplatil bezdůvodné obohacení z 3000 čtverečních metrů pozemku, ale řádné nájemné z pozemku, na němž městu stojí cizí stavba.

Jednání obě strany povedou ještě o předzahrádce, kterou majitel haly sice od vzniku sporu neprovozuje, nicméně by ji rád znovu otevřel.