Čekanická hospoda Na Pěkné vyhlídce se v sobotu odpoledne stala místem již třetí přehlídky romských kapel, kterou uspořádalo táborské sdružení Jekhetane. Tříčlenná porota oznámkovala celkem šest kapel, které postupně vylákaly všechny přítomné na parket. Kdo tedy nakonec dostal nejvíc bodů, vůbec nebylo důležité. 

Hned v úvodu upoutalo pozornost Gipsy Trio, byť vystoupili v pětičlenné sestavě. To vysvětlil bubeník, klávesista a zpěvák Jan Kováč. „Nejdřív jsme byli jen tři, ale teď se k nám přidaly holky. Název jsme ale nechali, už nás tak lidi znali. V takovýhle sestavě hrajeme teprve tři měsíce,, tak se teď budeme hodně učit," říká nadějný třináctiletý muzikant a kapelník Jan, který tady loni se svým dědou suverénně vyhrál.

Po jeho boku dnes září jeho desetiletý příbuzný, klávesista a zpěvák Marek Kováč. „Hrát jsem se naučil sám, už v devíti letech na piano a ještě předtím na bubny," doplňuje Marek, jinak také textař a autor hudby některých písniček. Většinou ale vznikají ve spoluautorství.

Romské sdružení Jekhetane funguje od roku 2010, jeho hlavním záměrem je podpora aktivit v kulturní, sociální i sportovní oblasti, zaměřených především na děti, mládež a mladé rodiny. Pomáhá například i v komunikaci s různými úřady.