Nadace Open Society Fund každým rokem vysílá nadané studenty středních škol na roční pobyt na některou z prestižních středních škol ve Velké Británii a Spojených Státech. Letošní stipendium na téměř milion korun vyhrála i Bohuslava Nováková, sedmnáctiletá studentka z 2. B Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Příští školní rok stráví na soukromé škole The Stony Brook School v New Yorku.

Nápad zkusit štěstí a vycestovat jí navrhla učitelka angličtiny Kateřina Kubešová. „Paní profesorka nám minulý rok říkala o různých možnostech, jak lze studovat v zahraničí, a zmiňovala i tuto nadaci. V termínu jsem poslala přihlášku, osobní esej v angličtině a poté jsem přijela na jazykové testy do Prahy. Ve zkoušce jsem získala potřebný počet bodů a postoupila na pohovor. Ten jsem zvládla úspěšně," říká s úsměvem sedmnáctiletá studentka gymnázia.

Milionová částka

Bohuslava nyní studuje střední školu a po maturitě by ráda zkusila univerzitu se zaměřením na psychologii. „Dříve jsem uvažovala, že bych odjela studovat vysokou školu do Ameriky, ale asi by to bylo náročné jak finančně, tak organizačně," přemýšlí o svých plánech do budoucnosti studentka.

Z angličtiny ani náročného studia strach nemá. Jediného, čeho se bojí, je odloučení od rodiny a kamarádů. „Moji blízcí mi určitě budou chybět. Jedná se ale jen o deset měsíců, což není v dnešní době internetu tak dlouhá doba. Na druhou stranu jsem ráda, že si odpočinu od České republiky. K naší zemi mám rozporuplné pocity, občas se za některé věci i stydím," přiznává Bohuslava Nováková. Náročné studium ji prý stýskání po domově ani nedovolí.

Oproti České republice se studium na soukromých školách ve Spojených Státech pohybuje na absolutně rozdílných částkách než u nás. „Stipendium činí asi sedmačtyřicet tisíc dolarů," doplňuje studentka. V přepočtu ji nadace zaplatí asi 900 tisíc korun. Mejdany či výlety však za peníze pořádat nebude. „Částka zahrnuje výdaje za bydlení, školné a stravu. Navíc celou částku dostane škola. Já si musím zaplatit pojištění, letenku a kapesné," vysvětluje.

Z České republiky jede do Spojených Států celkem sedm studentů, přímo do Stony Brook v New Yorku pouze Bohuslava Nováková. Jedna z výhod této nadace je, že se snaží vybrat pro studenta tu nejlepší školu se zaměřením, které vyhovuje danému člověku.

„Stony Brook mi vybrali podle mých preferencí a podle toho, co mě baví. V eseji jsem psala, že jsem věřící, a tak mě poslali na křesťanskou školu," dodává. Rozdíl mezi klasickou a křesťanskou školou ale prý není tak markantní. Bohuslava Nováková jen očekává striktnější řád a pravidelné scházení se v kapli.

Záliba v hudbě

Když se zrovna neučí či nestuduje angličtinu, ráda sleduje filmy, schází se s přáteli nebo zpívá. „Jsme taková hudební rodina a k muzice mám blízko od dětství. Hrála jsem na klavír, na kytaru, zpívala jsem ve sboru. I angličtina je v podstatě můj koníček – každé léto jezdím na english camp, kde trávím týden na Vysočině ve společnosti rodilých mluvčí ze Spojených Států. Učíme se tam anglicky nebo hrajeme různé hry," vypráví.

Anglickým kempům vděčí i za svoji úroveň angličtiny a mnoha kontaktům na americké přátele. S nimi již plánuje poznávání krás USA.
Bohuslava Nováková však není prvním studentem, který vyhrál toto stipendium. Před čtyřmi lety strávil rok na anglické škole i Václav Prchlík.

Zdokonalil si jazyk

„Rok strávený na anglické střední soukromé škole Shrewsbury School byl nesmírně přínosný hned z několika hledisek. Prvním je zdokonalení angličtiny, z čehož budu těžit ještě dlouhá léta. Druhým podstatným plusem ročního pobytu v zahraničí je osamostatnění se a dalším markantním přínosem jsou též nové kontakty, přátelé a světovější rozhled," vzpomíná. Stejně jako Bohuslava Nováková strávil třetí ročník gymnázia na zahraniční škole a ničeho nelituje. Dodnes je za tuto šanci rád a doporučuje ji i ostatním studentům s dobrodružnou povahou.

Barbora Čunátová