Na otázky čtenářů odpovídal včera Zdeněk Duspiva – koordinátor pro digitalizaci.

V on–line rozhovoru Petra Jandová: Jak poznám, že se mě týká vypnutí analogu?
ZD: Jednak z informací, že jste v oblasti, která je “právě na řadě“. Konkrétně pak i díky piktogramu ve vysílání ČT (4 bílé čtverečky v rohu obrazovky) nebo z informačního textového tickeru ve vysílání TV Prima , zpravidla jeden až dva měsíce před vypnutím.

Oldřich: Bydlím na sídlišti a máme společnou anténu. Může to při přechodu na digitální vysílání znamenat nějaký problém?
ZD: STA – přechod společných antén na digitál je v zásadě nutné, na rozdíl od individuálního příjmu, nechat zajistit od odborné firmy. Technická doporučení k nejčastějším způsobům konverze je k dispozici na webu www.digitalne.tv. Také dílčí část kampaně věnujeme přímé komunikaci se všemi bytovými družstvy a společenstvími vlastníků bytových jednotek. V případě STA existuje i možnost příjmu TV signálu přes satelit. Je to v zásadě vždy na dohodě majitelů.

Karel: Proč probíhá digitalizace postupně a ne najednou?
ZD: Časový postup vychází z dlouho připravovaného a projednávaného harmonogramu, tzv. technického plánu přechodu, který před dvěma roky schválila vláda. Z důvodů komplikací dané historickým vývojem a předchozími licenčními a dalšími rozhodnutími musel ČTÚ vytvořit plán postupného přechodu v daných regionech, zjednodušeně od západu Čech na Moravu, kde dojde k vypnutí analogu nakonec.

Hana Dohnalová: Jak jsou podle vás lidé na digitalizaci připraveni? S jakými nejkurioznějšími dotazy se na vás obrací? Setkali jste se s nějakými problémy?
ZD: V zásadě ano, nyní se hraje spíše o “odpírače“, kteří rozhodnutí nechávají na poslední chvíli – jsme v Čechách… Část lidí se obejde i bez televize. Dotazy jsou různorodé, ke kuriózním patří i ta volání a dopisy, které digitalizaci nebo i nás chválí. I přes důkladnou přípravu problémy jsou a budou, je to přeci jen revoluční technologická změna a ta je obecně ideální, v praxi jsou pak ale i problémy. Myslím ale, že se to vždy podaří řešit i při využití státního webu www.digitalne.tv nebo bezplatné telefonní linky 800906030. Někdy je nutné využít služeb techniků, zejména při úpravách antén, které často nebyly delší dobu udržovány. Část dotazů je od lidí, kterých se současné vypínání analogu netýká, neb již dávno mají kabelovku nebo satelit.

Josef: Proč byl kanál ČT2 vypnut mnohem dříve než ostatní analogové vysílání? Bylo to proto, abyste donutili lidi rychle koupit set top box a přejít na digitální vysílání?
ZD: Bylo nutné urychlit uvolňování kmitočtů, dosud využívaných pro analog, na výstavbu digitálních sítí. ČT s tím i za cenu potíží i zvýšených nákladů souhlasila. Zákon pak umožnil i dílčí finanční podporu. Rozhodnutí je pak nakonec vždy na divákovi, včetně toho, jaký způsob příjmu si vybere - terestrické (dosud dominantní způsob), satelit, IPTV nebo kabelovku.

Daniela: Jak dlouho již digitalizace probíhá a kdy bude dokončena?
ZD: Zahájení ostré fáze přechodu po předchozích experimentech začalo před rokem, kdy v dubnu došlo k ukončení analogového TV vysílání v Praze z vysílače Praha Žižkov. Konečný termín vypnutí analogu je stanoven v souladu s požadavky EU, při respektování mezinárodních dohod o využívání kmitočtů a domácích podmínek – zejména nutnost postupného uvolňování analogových kmitočtů a výstavba digitálních sítí. Konečný termín analogu v ČR je 11. listopadu 2011, s výjimkou oblastí Zlínska a Jesenicka, kde analog skončí v červnu roku 2012. Existuje i možnost urychlení, k čemuž jako NKS jsme připraveni informačně i jinak pomoci, zatím se ale nepodařilo nalézt shodu se všemi televizemi, resp. překonat již uzavřené kontrakty. V jižních Čechách po poměrně dlouhé době souběhu digitálu s analogem skončí analog definitivně již letos 30. června. Většina jihočeských diváků již přechod vyřešila s předstihem.

Lada: Digitalizace super konečně chytím i Primu v dobré kvalitě. To znamená, že hlavní záměr se asi vydařil. Jak to vidíte vy?
ZD: Právě TV Prima díky digitalizaci získává kromě možnosti vysílat další nový program (Prima Cool) i podstatně lepší územní pokrytí. Bydlím v Krumlově a i pro mě digitalizace znamenala možnost konečně zhlédnout vysílání TV Prima bez duchů a se zvukem. Jinak obecně pro vypnutí analogu v příslušné oblasti platí zákonná pravidla - minimální souběh analogu a digitálu po dobu šesti měsíců, min. třímesíční informační kampaň a také minimálně stejné pokrytí území jako tomu bylo v analogu.