Chceme podat telegram, dožadujeme se na jedné z táborských pošt. „To po mě nikdo nechtěl už pěkných pár let,“ odvětí žena za přepážkou.
Právě kvůli vysoké ztrátovosti Česká pošta s touto službou po 160 letech jejího fungování včera skončila. „Držitel licence pro telegrafní službu, společnost Telefónica 02, nám vypověděl smlouvu na doručování telegramů už na podzim,“ informoval mluvčí České pošty Ivo Mravinac. Telefónica O2 hodlá telegrafickou službu nabízet nadále.

Drahý špás

Na úpadku telegramů se podepsala nejenom stále se rozšiřující elektronická komunikace, ale i vysoká cena.
Za telegram obsahující pět slov mířící naší šéfredaktorce v témže městě, která si v té době užívala dovolené, jsme zaplatili 130 korun.

Domnívali, jsme se, že cena bude vykoupena tím, že už za pár hodin si vzkaz s pobavením přečte. Naše nadšení zchladila informace, že dnes se telegramy doručují při běžné pochůzce doručovatele. Zpráva tedy k adresátovi dorazí stejně jako běžný dopis až druhý den po podání. „Stalo se nám, že někdo přišel telegram podat, ale když zjistil cenu, rozmyslel si to,“ připustila pracovnice pošty.

Donedávna využívaly telegrafy nemocnice, které tak informovaly rodinu o zdravotním stavu pacienta.

Pošta loni přijala na jihu Čech 72 telegramů. Lidé na Táborsku jich podali pouhých sedm. Na táborské poště jsme se člověka, který by telegrafickou službu využíval, hledali marně. „Dříve jsem nějaké telegramy posílala, ale poslední dobou už ne. Praktičtější je telefon nebo mail,“ vysvětlila paní Božena z Tábora.
Na našem telegramu se však objevilo pořadové číslo dva. Jeden recesista, který si chtěl dnes službu těsně před jejím zánikem vyzkoušet, nás předběhl. Nejspíš ale budeme poslední.

Telegram na poštách po sto šedesáti letech končí. Nahradí jej levnější služby

Zamilovaný telegram už Miroslava N. z Tábora od svého manžela nedostane. Tato služba včerejším dnem na poště skončila. Po sto šedesáti letech půjde do starého železa.

„Můj muž strašně nerad cokoli píše. Takže jedinou milostnou korespondencÍ, kterou jsem od něj kdy dostala, byly tři zamilované telegramy. Ty mi poslal před dvaadvaceti lety na chmelovou brigádu,“ prozradila nám Miroslava.

Na někoho může padnout nostalgie, pro většinu lidí je však posílání telegramů z pošty předražená a nepotřebná služba.
„Posledních pár let se stává jen velmi ojediněle, že by někdo chtěl podat telegram. Já si ještě pamatuji, když jsem sloužila na pobočce v Pacově, jak nejvíce telegramů chodilo v sobotu, protože se v tento den oddávalo. Telegramy na blankety se srdíčky přepisovala vždy pracovnice, která měla nejhezčí písmo,“ vzpomíná vedoucí táborské pošty u nádraží Jitka Duchoslavová.

Rychle a levněji

Česká pošta nabízí svým zákazníkům řadu přinejmenším stejně efektivních a přitom finančně výrazně méně náročných služeb.
I obyčejné psaní za deset korun dojde adresátovi v devadesáti procentech do druhého dne. Stejně jako telegram. Šestihodinová doručovací doba pro telegram už je dávno minulostí. Kdo chce garanci doručení do druhého dne, může zvolit službu EMS.

„Jde o nejrychlejší způsob doručování zásilek jak ve vnitrostátním, tak i v zahraničním styku. Po celé republice se doručuje i v sobotu, v rámci okresního města i v neděli a ve svátky,“ uvedla vedoucí.

Přitom za zásilku do jednoho kilogramu zaplatíte 112 korun, do dvou kil 120 korun a do pěti kilogramů 240 korun. To je stále o deset korun méně než telegram tohoto znění: Milá babičko, blahopřejeme ti, narodil se ti vnuk. Jmenuje se František. Je zdravý a jeho maminka také. Jindřiška s rodinou. Paní Jindřiška Rozverná, Komenského 325, 753 23 Studénka.

Lidé i firmy mohou využít také poštovního faxu, neboli služby postfax. Za krátkou zprávu, která se vejde do druhé poloviny formátu A4, zaplatíte jen 40 korun. První polovinu zaberou služební údaje. K této povinné stránce můžete připojit libovolný počet příloh. Jednu za jedenáct korun.

Nebaví Vás chodit s dopisy na poštu? Posílejte Online. „Tato služba je realizována přes server postservis. Umožňuje zákazníkovi podání dokumentu v elektronické formě, přičemž pošta jej sama vytiskne, zaobálkuje a odešle adresátovi,“ vysvětlila Jitka Duchoslavová. Dopis Online doručujeme do druhého dne. Stojí okolo dvaceti korun. Registrovaní zákazníci ho mohou platit přes SIPO nebo na fakturu. Ostatní ho mohou hradit prostřednictvím Premium SMS.

Telegram -Zatímco v období první republiky poštovní telegrafisté telegrafním klíčem stále vylepšovaného Morseova vynálezu z roku 1837 vyťukali ke čtyřem milionům telegramů ročně a v době reálného socialismu vychrlily dálnopisy každý rok kolem deseti milionů telegramů, s nástupem elektronické komunikace v devadesátých letech zažila tato služba strmý pád.
Za rok 2009 přijali pracovníci 3 337 poboček České pošty od občanů celkem 756 telegramů. Tedy v průměru 63 telegramy měsíčně na celém území republiky.

Kateřina Nimrichtrová, Petra Šitnerová