Tavena na Žižkově náměstí se opět probudí k životu. S novou provozovatelkou, která lukrativní místo uprostřed plochy historického náměstí získala na pět let.

„Ve výběrovém řízení vyhrál spíše konzervativní návrh podoby, na který by památkáři mohli kývnout,“ míní místostarosta Martin Jirovský. Kladné stanovisko památkářů je důležitou podmínkou, která nové provozovatelce teprve skutečně otevře dveře k byznysu.
Vítěznou nabídku podala do výběrového řízení Olga Zimrmanová z Tábora.
Radní přesvědčila především propracovaností dramaturgie Taverny. Dokonce natolik, že vyhrála nabídka s nižší sumou za nájem.
„Nabídla o sedm tisíc méně než uchazeč z druhého místa, ale pro nás byl důležitý kulturní program,“ potvrdil Jirovský.
Pro Zimrmanovou je teď důležité rychle stánek nechat vyrobit a získat souhlas památkářů.
„Rozhodnuto ve výběrovém řízení bylo trochu pozdě, protože nájem platí už od prvního dubna. Jsem teď tedy na roztrhání, pochopitelně chci začít co nejdřív,“ vyjádřila se nová provozovatelka.

Radní si získala dřevěným stánkem s plachtovou střechou a programem, který navazuje na předchozí dramaturgii Lenky Želivské.
„Určitě budu pokračovat se středečními koncerty, u nichž byla laťka posazena hodně vysoko, ale protože jsem v tomto stánku tři roky dělala provozní a podílela se i na jejich zajištění, tak by neměl být problém v nich pokračovat,“ naznačila, oč lidé zvyklí chodit za muzikou ke kašně ani během letošní letní sezony nepřijdou.

Plánů však má Zimrmanová o mnoho víc. „Kromě těchto koncertů bude i řada dalších menších. Mám i v úmyslu každý měsíc představit jednu z evropských zemí, a to nejen muzikou, ale i gastronomií, výtvarným uměním a sportem. Na náměstí bychom si ale měli například i zajet spininng a do programu chceme zapojit i místní spolky a sdružení,“ nechala nahlédnout do svých plánů.

Taverna by měla nabídnout zhruba 75 míst k sezení na dřevěných lavicích.
Původní stánek na náměstí si cestu k srdcím Táborských nehledal lehce. Měl řadu odpůrců, k nimž se řadili právě i památkáři, stejně jako sympatizantů, především turistů a občanů Starého města.

Jak velkou má u občanů podporu, se ukázalo loni v závěru jeho pětileté éry, kdy vznikla petice na zachování podobného zařízení na Žižkově náměstí. Hlavní organizátorkou petice byla právě Olga Zimrmanová.

Radní nebyli proti, jen razili cestu jiné podoby restaurace a trvali na zachování hudební produkce.
Martin Jirovský stánek viděl jako lehkou, moderní a elegantní stavbu. Jeho představu splnil druhý soutěžící Jiří Hochman.
„Toto spíše avantgardní pojetí se mi líbilo víc, ale lidé preferují spíše konzervativní vzhled,“ řekl Jirovský.