VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tak jsem se ve výroku unáhlil. Aneb učme se od hrdosti Poláků

Táborsko - I na webu se nyní můžete začíst do příspěvků našich čtenářů, které uveřejňujeme na stránce U nás doma. I vy můžete přispět do svých novin. Podělte se s ostatními o to, co vás ve vašem okolí zaujalo, potěšilo, nebo naopak rozzlobilo. Zde je prostor pro vaše články, fejetony, kulturní recenze, názory či fotografie.

26.5.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Karel SchwarzenbergFoto: Archiv VLP

Před časem jsem napsal, že s českým národem to není tak zlé, když Karel Schwarzenberg nebyl zvolen prezidentem po výroku o dekretech prezidenta Beneše.
Podle Schwarzenberga by prezident Beneš měl být souzen Mezinárodním soudním tribunálem v Haagu za vydání dekretů o odsunu Sudetských Němců z Československa.
Potom jsem si přečetl, co by se stalo, kdyby se polský šéf diplomacie Radoslav Sikovski vyjádřil v podobném duchu jako Karel Schwarzenberg – tak by nejpozději do hodiny musel opustit kancelář svého úřadu. Uvědomil jsem si, že v něčem za Poláky zaostáváme: v národní hrdosti.

Skandální výrok

V České republice se nenašel nikdo, kdo by vyzval Schwarzenberga, aby opustil úřad ministerstva pro ten skandální výrok. Naopak Schwarzenberg napadá vítěze Miloše Zemana z použití lží a podrazů ve volebním klání.

Netuší, že svým výrokem si uzavřel cestu na Hrad. Zeman nemusel dělat nic a po tomto výroku soupeře měl vítězství na dosah. Už to, že Schwarzenberg si neuvědomuje, že výrokem prohrál u českého národa, dosvědčuje, že je cizákem v této zemi, i když se zde narodil a že Schwarzenbergové, i když jsou v Českém království od Bílé Hory, se s českým národem nikdy nesžili.
Proč jsme za Poláky v této záležitosti tak zaostali?

Vždyť máme tolik příkladů z dávné i nedávné minulosti, které dokazují, že Čechové svými hrdinskými činy byli hrdými Čechy, Moravany, Slezany. Někdo řekne, to je důsledek globalizace, zdůrazňování evropanství. Ale i na Poláky doléhá globalizace. A přesto Poláci, ale i Němci, Francouzi a jiní jsou napřed příslušníky svého národa a potom jsou Evropany. Zato Češi jsou Evropany.

Ohlédneme-li se zpět, vyčpí na nás výrok Václava Havla, tehdy ve funkci prezidenta: „Ten, kdo je hrdý jenom na to, že je Čech, tak není Čech, ale vůl." Tohle když řekne prezident, tak se hlavně z mladých lidí stanou pravdoláskovci neznající dějiny našeho národa, a ti také volili Schwarzenberga.
Ještě uvedu jednu událost. Po sjednocení Německa v roce 1990 navštívil Berlín polský premiér Tadeus Masoviecki. Hostitelé ho vítali, dělali pomyšlení, nabízeli partnerství, přátelství. Polský premiér odpověděl, proč ne, ale aby bylo jasno: „Západní hranice na Odře a Nise je a zůstane. Buďme přáteli, ale každý na svém."

A teď si představme, že náš premiér Nečas při návštěvě Bavorska se omlouvá Němcům za excesy při odsunu Sudetských Němců.

Porušili soužití

Vždycky jsou napřed příčiny a teprve potom následky – to si premiér Nečas asi neuvědomuje. Němci vyvolali dvě světové války, aby si podrobili Evropu. Němci porušili staleté soužití Čechů a Němců v zemích Koruny české, Němci vyháněli z pohraničí Čechy ještě před Mnichovským diktátem, Němci chtěli do říše tím, že mělo být odtrženo rozsáhlé území Československa – porušena tisíciletá hranice Českého království.
Chtěl bych připomenout, že sudetští Němci, když mluví o majetku, který měli kdysi v Sudetech, mluví v čase přítomném: „Mám pilu v Kraslicích, ve Smržovce stojí můj dům kousek od radnice".

Když se jich někdo zeptá, zdali volili Henleina nebo na vyhánění Čechů ze Sudet ještě před Mnichovem, tak si nevzpomínají.
Nepřistupme na toto „milosrdné vytěsnění paměti"! Učme se od Poláků. Vždycky byly nejprve příčiny a teprve potom následky. Majetky, které v Československu zanechali sudetští Němci, byly jako náhrada za válečné reparace, které by museli Němci zaplatit. Němci toto „milosrdně vytěsnili z paměti"!

Jiří Kolář

Autor: Redakce

26.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

K těžké dopravní nehodě došlo na silnici 149, obchvat u Vodňan. Střetlo se tu osobní vozidlo s nákladním. Příčinu havárie se vyšetřuje.
AKTUALIZOVÁNO
7

Při nehodě se těžce zranil řidič

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

České Budějovice - Ve čtvrtek 7. prosince zemřel akademický malíř, grafik a restaurátor Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie (AJG), který působil ve vedení instituce v letech 1970 až 1986.

Divadlo představí Swingové Vánoce

Tábor – Divadlo Oskara Nedbala uvede v pátek od 19 hodin galakoncert Swingové Vánoce.

Sobotní šlágr druhé hokejové ligy ligy bude mít charitativní charakter

Tábor – V sobotu od 18 hodin se na táborském zimním stadionu odehraje utkání mezi domácími Kohouty a Havlíčkovým Brodem.

Ryby už mají téměř pryč, ale na vánoční trh zbývá dost

Tábor – Jeden z největších českých prodejců ryb již 21. prosince otevře svůj každoroční trh. Pro vánoční rybu na sádky Štičí líhně Esox si budete moci přijít naposledy 23. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT